Nowy numer 15/2024 Archiwum

Śpiewacy Pana Boga

22 maja roku ks. abp Stanisław Budzik specjalnym dekretem zainicjował powstanie archidiecezjalnego chóru chłopięcego. Chór pod nazwą Pueri Cantores Lublinenses działa przy parafii Matki Bożej Różańcowej w Lublinie.

Choć oficjalny nabór kandydatów do chóru będzie się odbywał dopiero po wakacjach, pierwsi chętni już ćwiczą sakralne utwory pod kierownictwem ks. Attili Honti. 

Dwudziestu młodych śpiewaków spotyka się trzy razy w tygodniu w parafialnej salce Nazaret, by najpierw trenować emisję głosu, potem utwór szlifować w swojej grupie głosowej, by na końcu wraz z całym chórem wspólnie śpiewać całość muzycznego dzieła.  

- To bez wątpienia intensywna praca - podkreśla ks. Attila Honti, któremu zostało powierzone prowadzenie chóru. - Ale zależy nam, by stworzyć coś naprawdę profesjonalnego. 

Ks. Attila od września będzie odwiedzał lubelskie szkoły podstawowe w poszukiwaniu chłopięcych talentów wokalnych. - Mam zamiar przesłuchać uczniów z 42 szkół podstawowych - mówi. - Zależy mi, by pozyskać do naszego chóru chłopców z klas drugich i trzecich, którzy mają predyspozycje głosowe,  i którzy oczywiście w takim chórze chcieliby śpiewać - podkreśla ks. Attila, który sam skończył szkołę muzyczną a teraz rozpoczyna studia na muzykologii KUL. 

Chór prowadzi próby i ma swą siedzibę przy parafii Matki Bożej Różańcowej - Rozmawiałem z wieloma rodzicami i otrzymałem informację, że łatwiej jest im dowozić dzieci właśnie tu, a nie na przykład gdzieś do Śródmieścia - mówi ks. Attila. - A poza tym nasz kościół jest sanktuarium, więc to też nie jest bez znaczenia. 

Archidiecezjalny chór chłopięcy, choć na razie w małym składzie, już ma za sobą pierwszy występ. Także w najbliższą niedzielę zaprezentuje swoje umiejętności po raz kolejny, podczas Mszy św. o godz. 10.30 w kościele p.w. Matki Bożej Różańcowej. - Na razie występujemy jeszcze w strojach ministranckich, ale mamy nadzieję, że chór będzie miał swoje profesjonalne stroje, tak jak ma już swoje logo - podkreśla ks. Honti. 

Za kilka dni ruszy strona internetowa archidiecezjalnego chóru chłopięcego i wszelkie informacje będzie można znaleźć pod adresem www.pcl.kuria.lublin.pl 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy