Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

W hołdzie świętemu

Kościół św. Rodziny na lubelskich Czubach już po raz dziewiętnasty gości muzyków z całego świata. Hasłem tegorocznego festiwalu jest "2015. Rok św. Jana Pawła II".

W każdą wakacyjną środę miłośnicy dobrej muzyki i sztuki aktorskiej mogą oddać się przyjemności obcowania z naprawdę wysoką sztuką. Robert Grudzień, dyrektor artystyczny wydarzenia, zaprosił do Lublina gwiazdy polskich i zagranicznych scen muzycznych. W programie nie brakuje koncertów tematycznych poświęconych św. Janowi Pawłowi II oraz imprez odwołujących się do ważnych problemów współczesnego świata. 

Pierwszy, inauguracyjny koncert już za nami. Przed lubelską publicznością wystąpili trzej polscy tenorzy Paweł Skałuba, Dariusz Stachura oraz Adam Zdunikowski. 

W najbliższą środę, do Lublina zawita kanadyjsko-amerykański duet młodych artystów. Andrzej Stec wraz z Barbarą Bochenek z okazji 205 urodzin Fryderyka Chopina zaprezentują swoją najnowszą płytę zatytułowaną "Chopin ze Stalowej Woli". 

Na ósmego lipca zaplanowano wieczór z muzyką i przesłaniem św. Jana Pawła II. W koncercie zatytułowanym „Dekalog jest jak kompas na wzburzonym morzu…” - Jan Paweł II Papież Pokoju na Ukrainie wystąpią Jerzy Zelnik wraz z Georgijem Agratiną z Ukrainy. Towarzyszył im będzie Robert Grudzień.

15 lipca w kościele pw. Św. Rodziny zaprezentuje się duet z Austrii: Ria Georgiadis - flet i Sven Birch - fortepian. 

22 lipca "Perły Baroku" przestawią Tomasz Marczak - trąbka i Andrzej Sochocki - organy, natomiast na ostatnią środę miesiąca, zaplanowano recital organowy, w którym wystąpi Nadiya Velychko z Ukrainy.

Na początku sierpnia odbędzie się pierwszy z koncertów dedykowanych rodzicom św. Jana Pawła II. W koncercie „Emilii matce mojej - Karol Wojtyła” wystąpi Halina Łabonarska oraz Dominik Sutowicz tenor z Teatru Wielkiego w Łodzi i Opery Narodowej w Warszawie.

12 sierpnia kolejna grat zaprezentuje się trio harmonijek ustnych CON BRIO. Zespół tworzą Zygmunt Zgraja,  Janusz Zając i Robert Kier. Wspólnie z nimi wystąpią Małgorzata Sęk - wiolonczela i Robert Grudzień - organy.

19 sierpnia odbędzie się koncert zatytułowany "Ojciec Świętego Jana Pawła II - „Modlitwa, która dotyka Ojczyzny”. Wystąpi Maciej Zakościelny. W koncercie zobaczymy też artystów związanych z Filharmonią Lubelską i Teatrem Muzycznym w Lublinie. Koncert poprzedzi wykład zatytułowany "Drogi do niepodległości", który wygłosi prof. Jan Żaryn, znany historyk, redaktor naczelny miesięcznika "W Sieci Historii".

26 sierpnia "Modlitwę o pokój", spektakl literacko-muzyczny w reżyserii Wojciecha Rohatyna Popkiewicza zaprezentuje Grupa 44.

9 września w kościele p.w. Nawrócenia św. Pawła wystąpi Chór „Lutnia” Filharmonii Lubelskiej. Tydzień później, w koncercie finałowym festiwalu, zaśpiewa gwiazda światowych scen muzycznych, Małgorzata Walewska.

Wszystkie koncerty XIX Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin - Czuby odbywają się w środy o 19.00. Wstęp  jest wolny. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy