Nowy numer 47/2020 Archiwum

Wymknęło się spod kontroli

Lubelskie szpitale, będące pod nadzorem marszałka województwa, pożyczyły w parabankach nieobjętych nadzorem KNF kwotę 66 mln zł.

Taką informację otrzymał Radny Województwa Lubelskiego Artur Soboń.

- To odpowiedź na moją interpelację - informuje radny Soboń. - Dowiedziałem się, że szpital w Chełmie ma zaciągnięty kredyt w instytucji nie objętej nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego i chciałem uzyskać informację, ile  jeszcze innych placówek ma podobne kredyty. 

Okazało się, że na 18 jednostek podległych Samorządowi Województwa Lubelskiego, 4 posiadają zobowiązania zaciągnięte w podmiotach innych niż banki oraz instytucjach świadczących usługi podobne do bankowych w kwocie 66 mln zł. 

- To są ogromne pieniądze - mówi Artur Soboń.

- Długi powstałe z takich kredytów mogą kompletnie pogrążyć lubelską służbę zdrowia - dodaje. - Przecież w taki instytucjach pożycza się na zasadzie: jeden do dwóch, a nawet jeden do trzech. Nie wiem jak marszałek mógł do czegoś takiego dopuścić. 

Radny Soboń przekonuje, że w sytuacji dla szpitala kryzysowej województwo powinno uruchomić pożyczki z budżetu województwa, by wesprzeć konkretne szpitale. - Są już takie placówki, które spłacają zaciągnięte w ten sposób długi - zauważa Soboń. 

Podczas czerwcowej sesji Semiku Wojewódzkiego podana została informacja, że na koniec 2014 r. pilny dług szpitali podległych marszałkowi wynosił 40 mln zł. Wynika z tego, że dalsze 26 mln zostało zaciągnięte już w 2015 r., albo nie zostało uznane jako dług pilny. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama