Nowy numer 47/2023 Archiwum

Śladami Singera

Już po raz piąty na Lubelszczyźnie odbędzie się międzynarodowy festiwal zatytułowany "Śladami Singera". Artyści z całego świata przez kilkanaście dni będą objeżdżać nasz region i zatrzymywać się w miasteczkach opisywanych przez Izaaka Bashevisa Singera.

Festiwal organizuje Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN". 

Tegoroczna trasa obejmuje osiem miejscowości naszego regionu.

Start zaplanowano na 9 lipca w Kocku. Dalej artyści zawitają do Kraśnika, Szczebrzeszyna, Józefowa, Krasnobrodu, Biłgoraja, Tyszowiec, Bychawy, by 25 lipca dotrzeć do Lublina z pokazem finałowym.

Formuła festiwalu nawiązuje do wędrówek fikcyjnej postaci, ulicznego akrobaty Jaszy Mazura, głównego bohatera powieści Singera "Sztukmistrz z Lublina".

 - Ten festiwal pokazuje potencjał Lublina i całej Lubelszczyzny, tych miasteczek, w których rozgrywa się akcja opowiadań Singera - mówi Witold Dąbrowski wicedyrektor Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN”. - Tam jest żydowskie dziedzictwo, obecne w pozostałych jeszcze obiektach i ludzkiej pamięci. Chcemy do niego sięgać, szukać tych, którzy pamiętają okres przedwojenny, choć jest już o to coraz trudniej - dodaje. 

Kolorowa grupa artystów, akrobatów, cyrkowców, fotografów i animatorów kultury, poprowadzi dla mieszkańców poszczególnych miasteczek i wraz z nimi, warsztaty, happeningi, pokazy, tworząc unikalny program czerpiący z tradycji, kultury i historii i przywracając tym samym magiczny klimat miasteczek opisanych przez Izaaka Baszewisa Singera.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy