140 osób z 22 krajów bierze udział w zajęciach Szkoły Języka i Kultury Polskiej organizowanych już po raz 42. przez KUL. Kursy potrwają do połowy września.
Kiedy ruszała letnia szkoła języka polskiego na KUL w 1974 roku, przyjeżdżali do Lublina głównie studenci ze Stanów Zjednoczonych i Kanady.
- Była to głównie Polonia - dzieci lub wnuki ludzi, którzy udali się na emigrację. Charakteryzowała ich względna znajomość języka polskiego, którym wielu posługiwało się w domach rodzinnych. Zmieniło się to w latach 90. kiedy na nasze letnie kursy zaczęło przyjeżdżać coraz więcej osób nie mówiących wcale po polsku i nie mających polskich korzeni. Musieliśmy wtedy zmienić program edukacji z poznawczo - turystycznego na taki, który pozwolić nauczyć się naszego języka. Jednocześnie nie zrezygnowaliśmy z pokazywania naszego kraju, wycieczek, spotkań z ciekawymi ludźmi, gotowania polskich potraw czy nauki polskich tańców - mówi Cezary Ruta, szef Szkoły Języka i Kultury Polskiej KUL.
W letnich zajęciach biorą w udział studenci, doktoranci, pracownicy uczelni - często z prestiżowych amerykańskich i europejskich środowisk akademickich, ale także osoby zafascynowane kulturą i językiem polskim, które traktują naukę języka polskiego jako hobby. Chociaż narzekają na naszą gramatykę - wielość odmian i trudną wymowę, skarżą się, że mówimy zbyt szybko - to wielu z nich wraca w kolejnych latach, by szlifować znajomość języka, rozwijać kontakty zawodowe, naukowe i towarzyskie.
Każdego roku w programach letnich i całorocznych Szkoły Języka i Kultury Polskiej KUL bierze udział około 200 osób głównie z USA i Europy Zachodniej. Letnie programy trwają od 2 do 8 tygodni, a studenci mogą dopasować intensywność zajęć do swoich potrzeb wybierając od 5 do 8 godzin zajęć dziennie.
Uczestnicy kursów poznają m.in. kulturę i sztukę współczesnej Polski, jej historię i miejsce w Europie, ekonomiczne uwarunkowania zmian społecznych, historię Żydów w Polsce, tradycje tolerancji i pluralizmu religijnego, literaturę, muzykę i film polski. Bogactwo naszej kultury, historii, zabytków jeszcze lepiej poznają podczas zaplanowanych wycieczek – oprócz Lublina, będą mogli zwiedzić Sandomierz, Kraków, Warszawę, Zamość i Kozłówkę.