Pewnie niewielu wie, że przez Lubelszczyznę biegnie część liczącego prawie 2 tys. km Wschodniego Szlaku Rowerowego - tzw. Green Velo. Choć większość trasy jest już dostępna dla turystów, niedawno do użytku oficjalnie oddano pierwszą część lubelskiego szlaku w okolicach Zwierzyńca.
Całość lubelskiego fragmentu Green Velo liczy ok. 350 km i ciągnie się od granicy z województwem podlaskim przez Roztoczański Park Narodowy, Podlaski Przełom Bugu, Sobiborski Park Krajobrazowy, Chełmski Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej, Skierbieszowski Park Krajobrazowy, Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy, zamek w Kodniu, pałac w Kostomłotach, cerkwie greckokatolickie, prawosławne i unickie oraz przez zabytki Chełma.
Oficjalne oddanie całego szlaku Green Velo dla rowerzystów zaplanowane jest na koniec roku, ale miłośnicy dwóch kółek z powodzeniem mogą już przemierzać jeden z piękniejszych fragmentów tej liczącej ponad 2 tys. kilometrów trasy.
– To właściwie rowerowa autostrada – mówi Michał Wolny z lubelskiego Porozumienia Rowerowego. – Nawierzchnia jest tu w większości asfaltowa, bardzo dobrze oznakowana, nie brakuje tzw. miejsc obsługi pasażera oraz baz agroturystycznych. Uważam, że te tereny są idealne zarówno dla początkujących rowerzystów czy rodzin z dziećmi, jak i zaawansowanych kolarzy – podkreśla.
– Dzięki temu projektowi nasze województwo zyskuje nowy produkt turystyczny, który uzupełnia i znacznie rozbudowuje ciekawą ofertę regionu w zakresie turystyki aktywnej – mówi Dorota Lachowska, dyrektor Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
Szlak Green Velo ciągnie się przez pięć województw Polski Wschodniej: lubelskie (ok. 350 km), podkarpackie (ok. 430 km), podlaskie (ok. 590 km), świętokrzyskie (ok. 190 km) i warmińsko-mazurskie (ok. 420 km).