GN 47/2020 Archiwum

Kolorowo i radośnie

Trzynaście zespołów z całego świata odwiedziło Lubelszczyznę, prezentując piękne tańce i porywającą muzykę.

Jubileuszowe XXX Spotkania Folklorystyczne im. Ignacego Wachowiaka przebiegły nieco inaczej niż dotychczas. Do tej pory naprzemiennie zapraszane były do udziału w spotkaniach zespoły dziecięce lub zespoły dorosłych. W roku jubileuszowym zaproszono i jedne, i drugie. A sam festiwal trwał nie cztery jak zazwyczaj, ale aż siedem dni. 

Publiczności Lublina, Nałęczowa i Włodawy zaprezentowały się zespoły z Serbii, Rumunii, Ukrainy, Meksyku, Niemiec, Hiszpanii, Egiptu, Słowacji i Francji. Nie zabrakło także zespołów z Polski oraz Lubelszczyzny a wśród nich m.in. Zespoły Pieśni i Tańca „Jawor”, Uniwersytetu Medycznego, UMCS, oraz "Lublin” im. Wandy Kaniorowej.

 - Zespoły folklorystyczne z całego świata przyjeżdżają do nas chętnie, bo na Lubelszczyźnie folklor jest lubiany i widownia zawsze jest wypełniona po brzegi - mówią organizatorzy imprezy z Zespołu Pieśni i Tańca "Lublin".

Podczas trwających Spotkań nie zabrakło warsztatów tanecznych i muzycznych, w których uczestniczący artyści uczyli  się polskiej muzyki, tańców ludowych i narodowych. 

Od przeszło dwudziestu lat organizatorem festiwalu jest Zespół Pieśni i Tańca "Lublin" im. Wandy Kaniorowej, który odpowiada za przygotowanie imprezy, jej kształt artystyczny i stronę techniczną.

Spotkania odbywają się pod patronatem Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej i zaliczają się do najważniejszych tego typu przedsięwzięć w naszym kraju.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama