Od strony technicznej wydarzenie obsługuje 200 osób, bo w drogę do duchowej stolicy Polska uda się kilka tysięcy pielgrzymów z Lubelszczyzny - którym nie przydadzą się lokówki, suszarki ani rzeczy, których używa się na co dzień.
Lubelska piesza pielgrzymka na Jasną Górę jest jedną z najmłodszych w kraju, choć pojawia się na szlaku silna reprezentacja czterdziestolatków. Na potwierdzenie tej tezy w galerii prezentujemy wybrane zdjęcia Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę z ubiegłego roku.
Do marszu coraz częściej przystępują całe rodziny – i nie chodzi tu wcale o tani urlop, ale o umocnienie wiary poprzez wyrzeczenia i świadectwo innych.
- Nigdy nie byłam zwolenniczką radosnych pląsów w rytm pielgrzymkowej muzyki. Gdy studiowałam, raczej unikałam takich form pobożności, szukając ciszy i skupienia, czasem wymagającej lektury. Pierwszy raz na pielgrzymkę namówił mnie mąż, i to mnie zdziwiło, bo jest człowiekiem twardo stąpającym po ziemi, a w wierze dużo przestrzeni pozostawia rozumowi. Nie ukrywam, że czułam opór. Jednak zaufałam mu i przeżyliśmy wspaniały czas. W tym roku pójdziemy znów, po latach – ale już z dwójką dorastających dzieci. Chcę by mogły skosztować tej atmosfery, a w przyszłości same będą mogły zadecydować, czy będą chodzić na pielgrzymki, czy zechcą odkrywać inne formy pobożności – opowiada Małgorzata z Lublina.
Każdy pątnik wyrusza na szlak z konkretną intencją, która nurtuje jego umysł. Dla jednych pielgrzymka to chęć pogłębienia wiary, oderwania się od szarej rzeczywistości, okazja do podziękowania za otrzymane dary lub też próba zmierzenia się z własnymi słabościami.
Ubiegłoroczne rozpoczęcie pielgrzymki ks. Rafał Pastwa /Foto Gość – Każdy z nas ma w sercu pytania dotyczące sensu życia. Nikt przed nimi nie ucieknie. Na pielgrzymce można poszukać na nie odpowiedzi. Z drugiej strony pielgrzymka jest czasem niezwykłej radości i przyjaźni – mówi ks. Mirosław Ładniak, przewodnik lubelskiej pielgrzymki.
Tegoroczna pielgrzymka jest również duchowym przygotowaniem do przeżycia Światowych Dni Młodzieży, zwłaszcza w archidiecezji lubelskiej.
- W tym roku pątnicy będą się modlić o duchowe owoce ŚDM oraz pełne łaski spotkanie z papieżem Franciszkiem i młodymi całego świata – tłumaczy ks. Mirek.
Druga intencja związana jest z partnerem lubelskiej pielgrzymki. W ubiegłym roku był nim Lubelski „Gość Niedzielny”, w tym jest Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.
– Będziemy dziękować za łaskę powołania tej uczelni, która niebawem będzie obchodzić setną rocznicę powstania – tłumaczy ksiądz przewodnik.
Obecnie trwają zapisy na pielgrzymkę we wszystkich parafiach archidiecezji lubelskiej. Niebawem będzie się można również zapisać w sekretariacie pod archikatedra lubelską.