Nowy numer 47/2020 Archiwum

Akcja - mobilizacja

Kilkunastu nastoletnich mężczyzn uczestniczyło w nieco nietypowych, bo survivalowych rekolekcjach, które już po raz kolejny we współpracy z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży AL, zorganizowała męska wspólnota Liga Schumana.

Dziś, by wychować nastolatka trzeba się dobrze natrudzić. Żeby wychować go dobrze, trzeba natrudzić się jeszcze bardziej.

Na pomysł, by przekazywać w szczególności młodym chłopakom, dobre wartości w sposób, który by ich pociągał, wpadli członkowie lubelskiej wspólnoty Liga Schumana, rok temu, kiedy po raz pierwszy zorganizowali rekolekcje survivwalowe.

- Rekolekcje są czasem intensywnego zwrócenia człowieka się ku Bogu, odkrywania Jego działania w swoim życiu oraz uważnego przyjrzenie się własnemu. Taki sam cel miała nasz inicjatywa rekolekcyjna - wyjaśnia Michał Krzosek z Ligi Schumana. - Jednocześnie chodziło nam o to, by zorganizować takie rekolekcje, które byłyby formą kształtowania młodego człowieka w oparciu o wartości naszego Kodeksu Honorowego - podkreśla. 

Główne wartości przyświecające mężczyznom z Ligi Schumana to mądrość, męstwo, odpowiedzialność, braterstwo i wierność. - Każda z nich jest przesiąknięta spojrzeniem na Chrystusa i powołaniem jakie dokonuje się w człowieku - zauważa lider wspólnoty Maciej Moczydłowski. 

Młodzi chłopcy, którzy odważyli się wziąć udział w rekolekcjach zorganizowanych w Józefowie nad Wisłą, w tym roku poznawali postać człowieka do końca oddanego słusznej sprawie rotmistrza Witolda Pileckiego. 

Pomiędzy spotkaniami w grupach, na których omawiane były poszczególne wartości w oparciu o Słowo Boże i tytułowego bohatera, Eucharystią, świadectwami członków wspólnoty, uczestnicy rekolekcji brali udział w grze miejskiej. - Gra wprowadzała ich w realia czasów i dylematów, przez które musiał przejść Witold Pilecki - wyjaśnia Maciej Moczydłowski -  Zadania, szkolenia i wszelkie misje, którym byli poddawani uczestnicy, miały na celu nie tyle uatrakcyjnienie rekolekcji, co sprawdzenie i wypróbowanie tych konkretnych wartości w praktyce - dodaje. 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama