Nowy numer 25/2018 Archiwum

Lublin: Gorzkie Żale po hiszpańsku

Autorzy z KUL chcą przedstawić swoje dzieło papieżowi Franciszkowi.

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim powstała hiszpańskojęzyczna wersja polskiego nabożeństwa pasyjnego Gorzkie Żale. Jej autorzy nie ukrywają, że chcą przedstawić efekty swojej pracy Papieżowi Franciszkowi.

„Chcielibyśmy pojechać do Ojca Świętego Franciszka, przedstawić mu ten projekt, podziękować za kanonizację Jana Pawła II, profesora KUL, a równocześnie prosić o to, aby rozważył możliwość włączenia nabożeństwa «Gorzkie żale» do repertuaru pasyjnego w krajach języka hiszpańskiego” – mówi prof. Cezary Taracha.

Prace nad „Amargas lamentaciones” rozpoczęły się już dwa lata temu. Hiszpański tekst jest poprzedzony słowem wstępnym abp. Celestino Migliore i składa się z dwóch części: ze studiów naukowych, które wprowadzają czytelnika w kontekst historyczny, teologiczny, językowy, literacki i muzykologiczny tego nabożeństwa pasyjnego, oraz z hiszpańskiego tekstu Gorzkich Żali.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • k
    21.07.2015 20:42
    przepiękne polskie nabożeństwo. może ktoś pokusi się kiedyś o wydanie płyty z gż w wersji na chór. w stylu podobnym do pieśni kościelnych góreckiego.
    doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma