Nowy numer 3/2021 Archiwum

Kwiaty dla Maryi

Na Lubelszczyźnie wciąż żywa jest tradycja przynoszenia kwiatów Maryi z okazji jej święta 15 sierpnia.

W wielu kościołach diecezji można zobaczyć wiernych z bukietami lub wiankami wyplatanymi dla Matki Bożej. To dawna tradycja podtrzymywana nie tylko na Lubelszczyźnie. – Ten zwyczaj należy do wciąż do kultywowanych i żywych, choć z roku na rok mniej osób 15 sierpnia kojarzy ze świętem Matki Bożej w tradycji zwanej „Zielną”. Dlatego w Muzeum Wsi Lubelskiej postanowiliśmy kilka lat temu uczynić ten dzień przywołaniem tradycji dawnych odpustów we wsiach i miasteczkach – mówią organizatorzy.

Miejscem uroczystości odpustowych jest muzealny zespół sakralny i rynek muzealnego miasteczka w pobliżu kościoła z Matczyna. W tej części rynku rozstawione są kramy odpustowe ze współczesnymi pamiątkami, artykułami spożywczymi, wśród których nie brakuje popularnych szczypek. Aby pokazać dawny towar odpustowy, obok współczesnych towarów ustawiono stragan wyposażony w zabytkowy towar odpustowy ze zbiorów Muzeum – dewocjonalia, ozdoby, zabawki drewniane lub z metalu.

Najważniejszym punktem jest Msza święta w zabytkowym kościele w skansenie podczas której zostaną poświęcone wianki. Odbędzie się o godz. 16.00

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama