Na Lubelszczyźnie wciąż żywa jest tradycja przynoszenia kwiatów Maryi z okazji jej święta 15 sierpnia.
W wielu kościołach diecezji można zobaczyć wiernych z bukietami lub wiankami wyplatanymi dla Matki Bożej. To dawna tradycja podtrzymywana nie tylko na Lubelszczyźnie. – Ten zwyczaj należy do wciąż do kultywowanych i żywych, choć z roku na rok mniej osób 15 sierpnia kojarzy ze świętem Matki Bożej w tradycji zwanej „Zielną”. Dlatego w Muzeum Wsi Lubelskiej postanowiliśmy kilka lat temu uczynić ten dzień przywołaniem tradycji dawnych odpustów we wsiach i miasteczkach – mówią organizatorzy.
Miejscem uroczystości odpustowych jest muzealny zespół sakralny i rynek muzealnego miasteczka w pobliżu kościoła z Matczyna. W tej części rynku rozstawione są kramy odpustowe ze współczesnymi pamiątkami, artykułami spożywczymi, wśród których nie brakuje popularnych szczypek. Aby pokazać dawny towar odpustowy, obok współczesnych towarów ustawiono stragan wyposażony w zabytkowy towar odpustowy ze zbiorów Muzeum – dewocjonalia, ozdoby, zabawki drewniane lub z metalu.
Najważniejszym punktem jest Msza święta w zabytkowym kościele w skansenie podczas której zostaną poświęcone wianki. Odbędzie się o godz. 16.00