Nowy numer 2/2021 Archiwum

Peregrynacja znaków Światowych Dni Młodzieży

Wyjątkowym wydarzeniem tuż przed zakończeniem wakacji będzie przyjęcie przez archidiecezję lubelską znaków Światowych Dni Młodzieży. Krzyż oraz Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani podarowane zostały trzydzieści lat temu przez Jana Pawła II młodzieży.

Trudno powiedzieć jak wiele milionów młodych ludzi na całym świecie miało okazję modlić się w obecności tego Krzyża oraz Ikony.

- W Portugalii krzyż przewodniczył narodowej pielgrzymce do Fatimy. W Afryce, w miejscach nazywanych „ziemią śmierci, klęski i rozpaczy”, Krzyż był przyjmowany jako znak nadziei. Krzyż był także w szpitalach i więzieniach, nawiedzał szkoły i urzędy. W okresie od 21 sierpnia do 5 lipca symbole odwiedzą miasta naszej diecezji – tłumaczy Emilia Jóźwiak.

Peregrynacja znaków ŚDM na terenie archidiecezji lubelskiej rozpocznie się w Garbowie w dniach od 21-22 sierpnia, podczas dorocznego spotkania młodych. Przywitanie w atmosferze modlitwy nastąpi o godz. 18.00 w piątek 21 sierpnia.

22 sierpnia symbole dotrą do Puław, gdzie zostaną powitane o godz. 16.00 na placu Chopina. Potem zostanie odprawiona Msza św., po której rozpocznie się całonocne czuwanie.

23 sierpnia o godz. 9.00 w obecności Krzyża oraz Ikony zostanie odprawiona Msza św. w kościele św. Józefa w Puławach, kolejna Msza św. odbędzie się o godz. 10.30 w kościele św. Brata Alberta, o 13.00 w kościele św. Rodziny, o 16.00 w kościele Miłosierdzia Bożego, o godz. 18.00 w kościele Wniebowzięcia NMP. Następnie odbędzie się nabożeństwo drogi krzyżowej.

Puławy pożegnają się z symbolami ŚDM w poniedziałek 24 sierpnia o godz. 8.30. Symbole tego dnia dotrą do Kazimierza Dolnego, a we wtorek 25 sierpnia w samo południe nastąpi ich powitanie w Wąwolnicy. Następnie w pielgrzymce wierni udadzą się ze znakami ŚDM do Nałęczowa, gdzie po Mszy św. nastąpi pożegnanie.

25 sierpnia wieczorem znaki ŚDM przybędą do Kraśnika. Powitanie o godz. 19.00 będzie miało miejsce w parafii św. Józefa, po nim nastąpi nocne czuwanie. 26 sierpnia rozpocznie się peregrynacja w kolejnych kraśnickich parafiach. Od godz. 7.30 do 9.00 symbole będą gościć w parafii Matki Bożej Bolesnej, od 10.00 do 12.00 w parafii Miłosierdzia Bożego, od 12.15 do 14.00 w parafii św. Antoniego, od 14.15 znaki odwiedza kościół rektoralny Świętego Ducha, a od godz. 17.00 do 19.00 odwiedzą najstarszą świątynię w tym mieście – kościół Wniebowzięcia NMP.

Peregrynacja znaków Światowych Dni Młodzieży   Znaki ŚDM czekają na młodych ks. Rafał Pastwa /Foto Gość Z Kraśnika symbole ŚDM dotrą do archikatedry lubelskiej. Odwiedzą m.in. parafie: Michała Archanioła i św. Józefa na LSM-ie. W piątek 28 sierpnia symbole wyruszają do diecezji łowickiej i wrócą do archidiecezji lubelskiej 30 sierpnia wieczorem.

Od 30 do 31 sierpnia znaki ŚDM odwiedzą Lubartów. W tym mieście oprócz nawiedzenia kościołów – symbole dotrą do urzędów, szkół, hospicjów, domów pomocy społecznej oraz do Młodzieżowego Domu Kultury i straży pożarnej.

Kolejnym miastem na liście peregrynacji będzie Świdnik. W obecności symboli ŚDM zostanie odprawiona Msza św. na rozpoczęcie roku szkolnego.

W dalszej kolejności symbole dotrą do Łęcznej. Tu odbędzie się droga krzyżowa ulicami miasta oraz koncert chwały połączony ze świadectwami w amfiteatrze. Powitanie będzie miało miejsce w kościele św. Barbary we wtorek 1 września o godz. 20.00. Msza św. pożegnalna odbędzie się w kościele św. Marii Magdaleny o godz. 17.00 – 2 września.

Od 2 do 3 września symbole ŚDM będą peregrynować po kościołach i szkołach Krasnegostawu. Odwiedzą także tamtejszy dom dziecka. Powitanie nastąpi 2 września w koiciel św. Franciszka Ksawerego o godz. 19.00. Pożegnanie nastąpi w kościele Trójcy Świętej o godz. 17.00 następnego dnia.

Ostatnią stacją peregrynacji w naszej archidiecezji będzie Chełm. Tam wizyta symboli rozpocznie się najpierw w szkołach średnich, potem będzie miała miejsce w sanktuarium na „Górce”. W sobotę 5 września od godz. 9.00 do 13.30 modlitwy w obecności symboli będą prowadzone w parafii Chrystusa Odkupiciela. Potem zostaną przeniesione znów do sanktuarium na „Górce”.

Tego dnia nastąpi pożegnanie symboli z naszą archidiecezją. Będzie ono miało miejsce podczas Mszy św. o godz. 17.00 sprawowanej m.in. przez abp. S. Gądeckiego i abp. S. Budzika. Z Chełma symbole odjadą do diecezji płockiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama