Gość Katowicki 29/2018 Archiwum

Tornister z uśmiechem

Czas zapełniać tornistry uśmiechem, a dokładnie przyborami szkolnymi dla najmłodszych. Misję pt. "Tornister Pełen Uśmiechów" prowadzi Caritas archidiecezji lubelskiej.

– Jak co roku, wszystkimi siłami przygotowujemy plecaki wypełnione zeszytami, kredkami, długopisami i innym asortymentami niezbędnymi w szkole. Zależy nam, aby dzieci z zapałem przystąpiły do nauki. To bardzo ważne, aby wszystko było nowe, estetyczne. Po pierwsze, aby mobilizować do nauki, a po drugie nie stygmatyzować potrzebujących – wyjaśnia ks. Wiesław Kosicki, dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

Sierpień to dla wielu rodziców, zwłaszcza bezrobotnych i posiadających kilkoro dzieci, miesiąc dramatycznego wyboru: kupić żywność czy wydać kilkaset złotych na wyprawki. Średni koszt zakupów podręczników szkolnych dla jednego dziecka wynosi 360 złotych, średni koszt zakupu przyborów szkolnych to 262 złote – o 7 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Dla rodzin wielodzietnych to dramatyczne dylematy, które trudno rozwiązać. Z tego też powodu w czasie wakacji Caritas Archidiecezji Lubelskiej prowadzi akcję „Tornister Pełen Uśmiechów”.

Do 30 sierpnia we wszystkich kościołach archidiecezji lubelskiej trwa zbiórka do puszek na zakupu przyborów szkolnych dla dzieci.

Równolegle w kościołach są wygospodarowane specjalne miejsca, do których w każdą niedzielę sierpnia można przynosić przybory szkolne. Przyda się wszystko, co jest potrzebne uczniowi, a więc m.in. zeszyty, długopisy, farby, kredki, piórniki, ekierki, linijki, temperówki, plastelina i ołówki.

W tym samym czasie parafialni koordynatorzy akcji rozpoznają które rodziny z ich wspólnoty najbardziej potrzebują wsparcia i po zakończeniu zbiórki (czyli na początku września) ofiarują im wypełnione przyborami tornistry, przekazane przez naszą Caritas.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma