Nowy numer 2/2021 Archiwum

Stypendia dla młodych

Chciał wspierać edukacje młodych zdolnych z małych miejscowości. To z myślą o nich powołał fundusz stypendialny "Świadkowie Bożego Piękna". Dziś korzysta z niego około 100 osób.

Sam pochodził z małej miejscowości i z własnego doświadczenia pamiętał, że edukacja była luksusem. Niektórzy z jego kolegów nie mieli szans na skończenie szkoły czy podjęcie studiów, dlatego będąc biskupem wspierał młodych ludzi, którzy chcieli się uczyć. 

Chciał stworzyć specjalny fundusz, który wspierałby młodych długofalowo, jednak niespodziewana śmierć przerwała te działania.

- Znając życzenie abp Józefa, bp Mieczysław Cisło zaapelował, by zamiast kwiatów na pogrzeb zmarłego, przynieść ofiarę, która będzie przeznaczona na stypendia dla zdolnej ubogiej młodzieży - mówi ks. Tadeusz Pajurek szefujący Centrum Jana Pawła II w Lublinie, które roztoczyło pieczę nad funduszem im. abp Józefa Życińskiego.

Nazwa funduszu - "Świadkowie Bożego Piękna", pochodzi z listu abpa J. Życińskiego. List został napisany w roku 2000 i adresowany do ludzi młodych - Świadkowie Ewangelicznej Nadziei. Rola młodych w budowie kultury życia (25.03.2000).

W końcowej części abp pisze takie słowa: "Jako Wasz Pasterz, życzę Wam serdecznie byście byli świadkami Bożego Piękna, odkrywanego w tym niewidzialnym świecie. Byście nie odrzucali Chrystusowej miłości, która wnosi w Wasze życie rys wielkości i poczucie sensu. Byście nigdy nie stali się niewolnikami materialnych konkretów, lecz potrafili odkrywać przedziwny świat Bożych wartości, które nie przynoszą wprawdzie wymiernych korzyści, ale bez których życie ludzkie byłoby jedynie wegetacją. Nawet jeśli luksusową, to jednak tylko wegetacją".

Fundusz adresowany jest do młodych ludzi mieszkających lub uczących się na terenie Archidiecezji Lubelskiej - gimnazjalistów, uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów, do zdolnych i utalentowanych, ale zmierzających się z trudnościami materialnymi w swojej rodzinie. Do końca września można składać wnioski o przyznanie stypendium.

Warunkiem jest  średnia ocen minimum 4.0 i niski dochód na osobę w rodzinie.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Centrum Jana Pawła II.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama