Zanim do Krakowa przyjedzie papież Franciszek, młodzi we wszystkich diecezjach Polski przygotowują się do Światowych Dni Młodzieży uczestnicząc m.in. w spotkaniach i modlitwie wobec symbolu krzyża i ikony Matki Bożej.
Od kilku dni symbole Światowych Dni Młodzieży odwiedzają różne parafie w naszej archidiecezji. Dziś z kościołów wyszły na ulice w procesji z archikatedry do kościoła św. Michała Archanioła.
- To znakomita okazja by przypomnieć, a może powiedzieć niektórym pierwszy raz, że jesteśmy w trakcie przygotowań do spotkania z ojcem świętym, który przyjedzie do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku. Wyjście na ulice z modlitwą w obecności krzyża i ikony Matki Bożej to też po prostu świadectwo wiary młodych ludzi - mówi ks. Adam Bab koordynator przygotowań do SDM w archidiecezji lubelskiej.
Drewniany krzyż nazywany dziś Krzyżem Światowych Dni Młodzieży został wykonany w 1983 r. z okazji rozpoczęcia Roku Świętego Jubileuszu Odkupienia. Podczas uroczystości otwarcia Roku Świętego, młodzi ludzie wnieśli ten krzyż do bazyliki św. Piotra, gdzie pozostał przez cały czas trwania jubileuszu.
Ustawiony przy konfesji św. Piotra towarzyszyły kolejnym uroczystościom i grupom pielgrzymów. Wśród nich nie zabrakło też młodzieży. To właśnie oni poprosili by papież przekazał im krzyż po zakończeniu obchodów. Ojciec święty spełnił ich prośbę i w Niedzielę Zmartwychwstania powierzył i krzyż Roku Świętego. To wydarzenie było zarówno początkiem wędrówki krzyża po całym świecie, ale też zapowiedzią Światowych Dni Młodzieży.
Obraz Matki Bożej Salus Populi Romani, który należy do najbardziej czczonych wizerunków Maryi we Włoszech, po raz pierwszy na ŚDM pojawił się w 2000 r. kiedy to kopię ikony umieszczono przy papieskim ołtarzu na Tor Vergata.
W 2003 r. Jan Paweł II powierzył młodym kopię ikony, by wraz z krzyżem wędrowała po świecie, zachęcając młodych, by przez Maryję jeszcze bardziej zbliżali się do Jezusa.
Te właśnie symbole gromadzą nie tylko młodych, ale i starszych, którzy otaczają modlitwą nadchodzące SDM.