Nowy numer 43/2020 Archiwum

Danie dla mola

Chodzi oczywiście o mola książkowego. Biblioteka Miejska w Bychawie już po raz trzynasty organizuje konkurs literacko - kulinarny, polegający na odnalezieniu w dowolnej książce z literatury pięknej opisu przygotowywania lub delektowania się smakiem jakiejś potrawy, napoju bądź deseru.

- Przedsięwzięcie zostało zainspirowane wrażeniami czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bychawie po lekturze książek - wyjaśnia dyrektor MBP w Bychawie Barbara Cywińska.

- Wszak to one rozbudzają apetyt na odkrywanie, poznawanie, jedzenie i życie. Aby zachęcić do wędrówek po literaturze pięknej, przyjęliśmy formę literacko-kulinarnego konkursu - opowiada. 

Literackie receptury odnalezione przez uczestników konkursu, stanowią inspirację do  przyrządzenia smakowitych potraw, napojów, deserów podczas imprezy finałowej, która odbywa się w jednej z bychawskich restauracji.

- Zgodnie z sugestiami uczestników poszczególnych edycji, zmieniamy tematykę konkursu - wyjaśnia pani Barbara. - Raz chodzi o danie, innym razem deser, napój, przekąskę. 

Do zabawy zaproszeni są wszyscy, niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania, wykonywanego zawodu, którzy kochają książki, uwielbiają czytać, a jednocześnie potrafią odnaleźć się w kuchni, by odkrywać nowe smaki kulinarne. 

Grand Prix konkursu do tej pory uzyskały m.in. staropolski bigos wg „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza; nalewka rodowa („Cena” W. Łysiaka); węgierskie leczo („Kamienne tablice” W. Żukrowskiego); babka śmietankowa („Tędy i owędy” M. Wańkowicza); polskie placuszki rybne („Miłość nad Rozlewiskiem” M. Kalicińskiej); oranżada („Słodki rok Kuby i Buby” G. Kasdepke), zupa ślimakowa („Uciekłam na wyspę” A Siddons Rivers); kawa („Antykwariusz” A. Sanchez), pierniczki Kubusia Puchatka („Bajki i rymowanki Kubusia Puchatka”) sałatka gyros („Babskie gadanie” I. Pietrzyk) i inne. 

W tej edycji tematem konkursu jest "Danie dla mola, czyli prowincja pełna smaków". Do konkursu, jak informują organizatorzy, przystąpić może każdy, kto lubi czytać książki i bez trudu odnajduje się w kuchni. Zadanie konkursowe polega na odnalezieniu w dowolnej książce z literatury pięknej opisu przygotowywania, serwowania czy delektowania się smakiem najróżniejszych potraw lub napisaniu własnego opowiadania, wiersza, bajki, w których znajdzie się opis jakiegoś dania. 

Następnie należy utwór własny lub wybrany fragment wraz  z opisem bibliograficznym książki (imię i nazwisko autora, tytuł, strona, na której znajduje się opis) wysłać na adres (lub mailowo) Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bychawie, bądź dostarczyć osobiście do biblioteki do 20 września.

Impreza finałowa, podsumowująca i zamykająca  konkurs, odbędzie  się 25 września 2015 r. w restauracji U Saszy  nad zalewem Podzamcze w Bychawie. 

Literackie inspiracje i gotowe receptury na potrawy, napoje, desery, odnalezione przez uczestników poszczególnych edycji literacko-kulinarnych konkursów z cyklu „dla Mola”, tworzą "Molową" książkę kucharską dostępną w internecie: www.biblioteka.bychawa.pl.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama