Już po raz XVII Stowarzyszenie Klub Herbertowskich Szkół zorganizowało ogólnopolski zjazd placówek noszących imię wielkiego poety. Do Lublina przyjechali przedstawiciele dwudziestu szkół.
W 2001 r. na Zamku Lubelskim został podpisany akt założycielski klubu, który zrzeszał wówczas osiem szkół z całej Polski noszących imię Zbigniewa Herberta. Po 15 latach szkoły zrzeszone w Klubie znowu spotkały się w Lublinie.
- Kiedy 15 lat temu zaczynaliśmy nieśmiało naszą działalność, nie spodziewaliśmy się, że to dzieło rozrośnie się tak szybko - mówił, otwierając uroczystość, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Z. Herberta w Lublinie Wojciech Kalicki. - Dziś jest nas dwadzieścia szkół, w tym jedna z Nowego Jorku.
W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz miasta oraz bp Józef Wróbel, który odprawił uroczystą Mszę św. inaugurującą zarówno trzydniowy zjazd, jak i obchodzone równocześnie 25-lecie funkcjonowania XIV LO.
Bez wątpienia najważniejszym gościem uroczystości była żona Zbigniewa Herberta, pani Katarzyna Herbert, która nie kryjąc wzruszenia, bardzo dziękowała za istnienie klubu oraz organizowanie zjazdów.
Dyrektor Kalicki podkreślał wielkie zaangażowanie w funkcjonowanie klubu rodziny poety, w szczególności właśnie pani Katarzyny Herbert oraz siostry i siostrzeńca Zbigniewa Herberta. - Swoim słowem, zaangażowaniem, uśmiechem niesiecie państwo świadectwo postawy wyprostowanej - mówił W. Kalicki.
Dyrektor Kalicki jako gospodarz tegorocznego zjazdu w swym wystąpieniu zwrócił uwagę na koronę wszystkich wartości, jaką dla Zbigniewa Herberta była wierność.
- Zwykło się mówić, że Zbigniew Herbert w swej twórczości poszukuje sensu i trwałej wartości ludzkiej egzystencji w hierarchii różnych wartości, poeta jednak najwyżej stawia wierność. Wierność człowiekowi, ideom, poglądom, postawom; wierność wbrew wszystkiemu - zaznaczał Wojciech Kalicki. - Najważniejszy wiersz Herberta "Przesłanie Pana Cogito", który wiele szkół uczyniło swym mottem, nie kończy się apelem o mądrość, dobroć czy miłość, ale właśnie o wierność - dodał.
W Herbertowskich szkołach pracuje ok. 800 nauczycieli, a uczy się ponad 6,5 tys uczniów. Każdego roku klub spotyka się w innym mieście, w innej szkole, by pochylać się nad Herbertowskim słowem. Zjazdy Herbertowskich szkół, których dotychczas było szesnaście, to jednocześnie okazja do poznawania różnych tradycji poszczególnych placówek. Jak podkreślał dyrektor Kalicki, aktywność klubu to także działalność kulturalna i edukacyjna. - Jesteśmy organizatorami wielu imprez, konkursów, festiwali i wystaw. W ten sposób niesiemy do naszych lokalnych środowisk Herbertowskie przesłanie - zaznaczył.
Podczas uroczystości wręczono medale i odznaczenia zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów. Ci ostatni otrzymali wyróżnienia za naukę oraz za swe literackie zdolności.