Nowy numer 44/2020 Archiwum

W drogę po Nobla

Piknikiem naukowym na lubelskim stadionie, przygotowanym przez wszystkie nasze uczelnie, zainaugurowano kolejną najważniejszą naukową imprezę w regionie.

Choć pogoda w tym roku nie dopisała, to jednak wielu, w większości młodych miłośników nauki nie przestraszyło się deszczu i zdecydowało przybyć na Arenę Lublin. Nie zawiedli się. Wszystkie instytucje biorące udział w Festiwalu Nauki, przygotowały dla pasjonatów wiedzy wyjątkowe atrakcje. Każdy, kto chciał poczuć się aktorem, mógł wziąć udział w specjalnym pokazie charakteryzacji.

Dla młodych rodziców przygotowano warsztaty „obsługi” noworodka, a dla żądnych poznawania świata mikro specjalne obserwacje mikroskopowe. Nie zabrakło warsztatów pierwszej pomocy, pokazów fizycznych oraz porad medycznych i dietetycznych. – Co roku przychodzimy na piknik naukowy bez względu na pogodę – mówią Iwona i Piotr, którzy w niedzielne popołudnie pojawili się wraz z trójką swych dzieci na Arenie Lublin. – Chcemy nasze dzieci zarazić miłością do nauki. Wiemy, że najlepsza jest nauka przez doświadczenia. W tym roku głównym organizatorem i koordynatorem Lubelskiego Festiwalu Nauki był Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej. Jego hasło brzmiało: „Nauka drogą do Nobla”. Do festiwalu przystąpiło 28 instytucji, które przygotowały ponad tysiąc projektów. Wśród nich znalazło się aż 120 propozycji studenckich. – To głównie warsztaty przygotowane przez koła naukowe pod kierunkiem nauczyciela akademickiego – mówi koordynator festiwalu Monika Baczewska-Ciupak. Jak zaznacza, wszyscy współorganizatorzy zachęcani byli do stworzenia nowych projektów. Naukowcy amatorzy mogli więc wziąć udział w wydarzeniach, w których nikt jeszcze nie miał okazji uczestniczyć, jak choćby warsztat zorganizowany przez Uniwersytet Medyczny: „Babciu, dziadku, dlaczego ty masz takie....”. – To zajęcia prowadzone z udziałem symulatorów odczuć ludzi w wieku podeszłym, więc każdy mógł zobaczyć i poczuć, jak odczuwają pewne rzeczy ludzie starsi – informuje M. Baczewska-Ciupak.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama