Lublin jest określany mianem miasta kultury. Przestrzeń tę tworzą również ludzie pióra. Swoim dorobkiem literackim i prasowym cieszy się Jerzy B. Sprawka z Lublina, a wraz z nim przyjaciele i ludzie kultury.
Jerzy Bolesław Sprawka 55-lecie debiutu prasowego i jednocześnie 35-lecie debiutu książkowego.
Uroczystości jubileuszowe rozpoczęła Msza św. w kościele św. Wojciecha na Podwalu, którą w intencji Jubilata odprawił ks. dr Rafał Pastwa, redaktor lubelskiej edycji Gościa Niedzielnego. W ciepłych słowach podziękował panu Jerzemu za całokształt twórczości i życzył dalszych sukcesów.
Uroczystości jubileuszowe Jerzego B. Sprawki w Trybunale Koronnym zgromadziły bardzo wielu przyjaciół, przedstawicieli władz samorządowych wojewódzkich i miejskich, literatów, dziennikarzy, ludzi nauki i kultury, także spoza Lublina. Jubilat został uhonorowany listem gratulacyjnym od Urzędu Marszałkowskiego oraz nagrodą Prezydenta Miasta Lublina.
Prelegenci podkreślali walory artystyczne, popularyzatorskie i patriotyczne jego twórczości. Wieczór w Trybunale był także promocją najnowszego zbioru esejów Jerzego Sprawki pt. Syndrom tułacza.
To niezwykłe spotkanie uświetnił występ chóru i orkiestry Jubileum pod dyr. Tomasza Orkiszewskiego. Chór i soliści wykonali utwory o charakterze patriotycznym i narodowym, świetnie korespondujące z twórczością Jubilata.
Wyraźnie wzruszony bohater tego wieczoru podziękował wszystkim za przybycie, za uznanie oraz miłe słowa, które usłyszał.
Jerzy Bolesław Sprawka – poeta, prozaik, eseista i autor antologii, całe życie związany z Lublinem i Lubelszczyzną. Urodził się w 1941 r. W jego twórczości wyróżnia się wątek patriotyczny i niepodległościowy. Jest także popularyzatorem poezji patriotycznej (dwie antologie) i postaci związanych z lubelskim środowiskiem literackim. Szczególne miejsce zajmuje w jego eseistyce postać Henryka Sienkiewicza.
Za swoją twórczość otrzymał szereg nagród i wyróżnień m.in. Nagrodę Artystyczną Miasta Lublina za powieść Sekretne życie topików oraz Nagrodę im. Witolda Hulewicza za tę samą powieść w 2004 r. Za całokształt twórczości został w 2008 r. odznaczony przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Złotym Krzyżem Zasługi. W 2012 roku otrzymał medal Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz medal Zasłużony dla Województwa Lubelskiego.