Nowy numer 44/2020 Archiwum

Zacząć żyć od nowa

Projekt Nowa Droga opracowany przez lubelskie Stowarzyszenie Postis ma na celu poprawę sytuacji skazanych i ułatwienie im wejścia na rynek pracy po opuszczeniu zakładów karnych.

Konferencją prasową z udziałem organizatorów projektu Nowa Droga oraz towarzyszem wyprawy Przemkiem Śliwińskim z Wrocławia, podsumowano dwudziestą wędrówkę w ramach nowatorskiego programu resocjalizacyjnego. 

Spotkanie odbyło się w Domu Spotkania Caritas w podlubelskiej Dąbrowicy.

Wczoraj z wyprawy drogą św. Jakuba z Lublina do Zgorzelca, po 27 dniach i pokonaniu 900 km, wrócili Przemek i jego podopieczny 25 - letni Piotrek.

Choć droga nie była łatwa, to wyprawa, jak podkreśla opiekun, była wielkim przeżyciem zarówno dla niego samego jak i jego podopiecznego. - Były trudności przede wszystkim fizyczne - mówi - Był nawet moment, że ja chciałem odpuścić, ale Piotrek powiedział mi wtedy, że są gorsze rzeczy niż ból fizyczny - opowiada Przemek. 

Projekt Nowa Droga składa się z czterech części ale bez wątpienia wędrówka - pielgrzymka Drogą św. Jakuba, jest jego najbardziej spektakularnym elementem. - W naszym programie chodzi o to, by ci młodzi ludzie, którzy wychodzą z zakładu karnego, znaleźli sobie pracę. Przede wszystkim w tym kierunku idą nasze działania.- podkreślała Barbara Bojko, prezes Stowarzyszenia „Postis”. - Ten młody człowiek, który właśnie wrócił z wyprawy, ma pomysł na swoje życie. Będziemy go wspierać, by wytrwał, by przypomniał sobie swój wyuczony zawód. Myślę, że to się uda - mówi prezes B. Bojko. 

W tym roku przeprowadzono siedem wypraw, ósma jest aktualnie w drodze. W przyszłym roku organizatorzy planują co najmniej dwadzieścia wędrówek. - Projekt powstał w Lublinie i z tego bardzo się cieszymy, ale w tym roku poszerzony został o kolejne regiony - informuje ks. Mieczysław Puzewicz - Wszyscy widzą w tym jakąś nadzieję więc myślę, że w przyszłym roku jego funkcjonowanie rozszerzy się o kolejne inspektoraty.

Lubelskie Stowarzyszenie "Postis" od 21 maja 2012 r. do 21 maja 2015 r., w partnerstwie z PTE Zakład Szkolenia i Doradztwa Ekonomicznego Sp. z o. o w Lublinie, Powiatowym Urzędem Pracy oraz Aresztem Śledczym w Lublinie przy współpracy z Archidiecezją Lubelską realizuje projekt "Nowa droga - innowacyjny model współpracy z przedsiębiorstwami w zakresie aktywizacji zawodowej i społecznej młodocianych więźniów".

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama