Nowy numer 43/2020 Archiwum

Uderzą w dzwon

Od kilku lat w Lublinie obchodzone są imieniny dawnego patrona miasta św. Michała Archanioła.

W czasie "Misterium dzwonu", punktualnie o 12.00, rozdzwoni się dzwon na Wieży Trynitarskiej noszący imię świętego. Dzwon ten pochodzi z nieistniejącego już kościoła farnego, który również nosił to samo wezwanie.

Dzień ten świętujemy w ten sposób już od 2001 roku, kiedy to dzwon odzyskał głos. Ufundowane zostało wtedy nowe serce, dawne bowiem przed laty zaginęło.

Pierwszy raz dzwon ponownie przemówił na placu po Farze upamiętniając w ten sposób nieistniejącą świątynię. Kolejne edycje misterium odbywają się już w Wieży Trynitarskiej.

Zapraszamy więc wspólnie z Muzeum Archidiecezjalnym Sztuki Religijnej 29 września na wieżę punktualnie o 12.00, by własnoręcznie uderzyć w dzwon. Warto wspomnieć że taka okazja zdarza się tylko raz do roku.

W tym roku w ramach „Misterium dzwonu” odbędzie się też premiera kolejnego poziomu gry komputerowej przygotowywanej przez Lubelską Trasę Podziemną na 700-lecie Lublina. Poziom noszący tytuł „Miasto renesansowe”, przenosi gracza w zabytkową przestrzeń lubelskiego Starego Miasta. Rozpoczyna się przy kościele farnym pod wezwaniem św. Michała Archanioła, najważniejszej wówczas, a nieistniejącej dziś  świątyni miasta.

Kadr z gry o Lublinie   Kadr z gry o Lublinie
Stare kamieniczki opowiadają o historii miasta
Teatr NN
Podczas gry, jej bohater Antoś (tu nawiązanie do obecnego patrona Lublina - św. Antoniego) wędruje wśród staromiejskich kamienic, poznając przy okazji ich historię.

Antoś będzie na swojej drodze mijał takie zabytkowe obiekty jak: Brama Grodzka, Zamek Lubelski z Kaplicą Trójcy Świętej - jedyny lubelski zabytek wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO; kościoły, które reprezentują renesans lubelski: kościół Matki Boskiej Zwycięskiej (kościół pobrygidkowski) czy kościół bernardynów (Kościół Nawrócenia św. Pawła); Brama Krakowska, budynek Starego Ratusza i Trybunału Koronnego, Kościół OO. Dominikanów. W mieście renesansowym Antoś spotka legendarne postacie w tym: jednodniowego króla Polski Saula Wahla i sąd diabelski.

Aby pomyślnie ukończyć ten poziom gry gracz będzie musiał nie tylko pokonać przeszkody wśród których są m.in. duchy trzech czechowskich panien w Wielkim Stawie Królewskim, ale również po drodze będzie musiał zebrać trzy rozety symbolizujące lubelski renesans.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama