Około 1100 ludzi kultury, przedstawicieli ministerstw, samorządów, organizacji pozarządowych i środowisk akademickich bierze udział w Kongresie Inicjatyw Europy Wschodniej. Przedstawiciele 17 państw na trzy dni przyjechali do Lublina, żeby wymieniać się doświadczeniami i utrwalać relacje między narodami.
W Lublinie trwa Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej. Jest on rozwinięciem idei Kongresu Kultury Partnerstwa Wschodniego, który odbył się w Lublinie w 2011 roku. Wtedy to artyści, menadżerowie i animatorzy kultury, przedstawiciele ministerstw, samorządów, organizacji pozarządowych, środowisk akademickich i mediów z krajów Partnerstwa Wschodniego, Unii Europejskiej, a także z Rosji i pozostałych krajów europejskich (łącznie 17 państw) wspólnie opracowali rekomendacje dotyczące współpracy kulturalnej pomiędzy PW a UE. Najważniejszym zadaniem pracy po Kongresie stało się zbudowanie Sieci Współpracy Kulturalnej Partnerstwa Wschodniego.
By zachęcić do podejmowania różnego rodzaju działań, które będą łączyć ludzi ponad granicami zorganizowano konkurs na najlepsze projekty współpracy transgranicznej. W każdej z siedmiu kategorii konkursu (dobre rządzenie, społeczeństwo obywatelskie, kultura, turystyka, edukacja, ochrona środowiska, dziedzictwo) została przyznana jedna główna nagroda lub wyróżnienia.
Organizatorzy wyjaśniają, że na każdym z pól jakie obejmował konkurs dzieje się wiele dobrego. Nie brakuje ludzi, którzy mają pomysły i ochotę zaangażować się w różne inicjatywy, które pozwalają przełamywać stereotypy i zwyczajnie jednoczą ludzi. - Nic tak nie zbliża, jak wspólne działanie. Nie chodzi o jakieś wielkie umowy na wysokim szczeblu politycznym, ale o oddolną inicjatywę zwykłych ludzi, którzy na swoim własnym podwórku zaczynają tworzyć coś wspólnie z innymi. Z tego rodzi się przyjaźń, zrozumienie, współdziałanie - mówi Krzysztof Stanowski jeden z prelegentów kongresu.
Takie wspólne działania dostrzegła kapituła konkursowa w zgłoszonych projektach. Jurorzy podkreślali, że wybór był bardzo trudny, bo każda ze zgłoszonych inicjatyw przynosi niewymierne zyski w postaci nawiązywania relacji między ludźmi różnej narodowości. Mimo trudności trzeba było przyznać nagrody i wyróżnienia. Wśród laureatów znalazły się projekty promujące np. rewitalizację podwórek podzamcza, inicjatywy teatralne, ekologiczne, turystyczne i edukacyjno zdrowotne. W tym ostatnim przypadku, wzorując się na Polsce stworzono w Krzemieńcu ośrodek, który pomaga niepełnosprawnym i to zarówno w ich rehabilitacji, jak i umożliwia udział w różnego rodzaju warsztatach.
Kategorie konkursowe:
Dobre rządzenie to kategoria obejmująca projekty, których istotnym elementem było podnoszenie instytucjonalnej jakości pracy administracji publicznej;
Społeczeństwo obywatelskie dotyczyła projektów, których istotnym elementem był rozwój społeczeństwa obywatelskiego.
Kultura stawiała na działania przekraczające granice w wymiarze kulturowym – w każdej możliwej formie (np. poprzez projekty artystyczne, wymiany lub rezydencje twórców, organizację wydarzeń kulturalnych, tłumaczenia, przekazywanie know how, wymianę idei).
Turystyka zachęcała do odwiedzania i poznawania sąsiednich krajów.
Edukacja stawiała na rozwój edukacji nieformalnej, szkolnej czy też akademickiej.
Ochrona środowiska to kategoria obejmująca projekty, których istotnym elementem była ochrona środowiska oraz promocja zrównoważonego rozwoju.
Dziedzictwo to kategoria, która dotyczyła ratowania, zachowania i promocji dziedzictwa kulturowego i/lub historycznego.