Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Normalna inność

Funkcjonuje już nieco dłużej, ale to właśnie 10 lat temu 4 października, odbyło się uroczyste poświęcenie nowego budynku przedszkola prowadzonego przez siostry ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek św. Rodziny.

- To była wielka uroczystość - wspomina siostra Dawida Wyszkowska dyrektorka Niepublicznego Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi im. bł. Bolesławy Lament. - Udało nam się rozszerzyć działalność dzięki pomocy wielu ludzi - opowiada. 

Przedszkole choć oficjalnie działa od 2005 r. funkcjonowało już wcześniej. Mieszkańcy dzielnicy "Dziesiąta" przychodzili do sióstr z prośbą o opiekę nad małymi dziećmi, więc w latach 90 –tych powstał pomysł utworzenia przedszkola. - Prowadzimy w Polsce kilka przedszkoli ale też szkołę podstawową i gimnazjum, w związku z tym to dzieło nie było dla nas czymś nowym - przekonuje s. Dawida

W związku ze skromnymi warunkami lokalowymi na początku przedszkole tworzyły dwa oddziały z prawie pięćdziesiątką dzieci zdrowych. Potem jednak zaczęły powstawać także oddziały integracyjne. Początkowo w placówce pracowały wolontaryjnie jedynie Siostry Misjonarki, z czasem zaczęły zatrudniać również osoby świeckie

Dziś przedszkole pod nazwą "Promyczki" jest jednym z najnowocześniejszych przedszkoli w Lublinie. W przestronnym budynku znajduje się winda i specjalne sale przystosowane do rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych. - Mamy 118 dzieci w tym dziesięcioro z orzeczeniem o niepełnosprawności - informuje s. Dawida. 

Dzieci razem się bawią i uczą. Te które wymagają szczególnej troski oraz specjalnej terapii, mają codziennie zajęcia ze specjalistami.

Jak to w katolickim przedszkolu także i tutaj dzieci uczone są że najważniejszy jest Pan Jezus. - Modlimy się rano ale też w ciągu dnia – zaznacza siostra dyrektor. Modlitwa jest wprowadzona głównie przed posiłkami, jednak starsze grupy w samo południe odmawiają także Anioł Pański w intencjach ojca św. i ojczyzny. Przedszkolaki proszą również o opiekę Anioła Stróża przed każdym wyjściem z przedszkola na spacer czy wycieczkę. – Raz w tygodniu ćwiczymy śpiew liturgiczny, by jak najlepiej przygotować się do comiesięcznej wspólnej Mszy św. w kościele parafialnym – zauważa s. Dawida. 

Rodzice wiedzą, że oferta edukacyjna proponowana przez siostry zakonne jest na wysokim poziomie. I choć są tacy, którzy nie korzystają ze wszystkich propozycji, które siostry przygotowują dla całych rodzin, to jednak cieszą się, że ich dzieci są pod dobrą opieką.  - Nie mogliśmy co miesiąc uczestniczyć w przedszkolnych niedzielnych Mszach św., ale myślę, że to dobra forma integracji - mówi pani Anna, której córka dwa lata temu zakończyła edukację w przedszkolu sióstr misjonarek. 

Już 4 października siostry zapraszają na uroczyste obchody 10 - lecia funkcjonowania przedszkola. W planie Eucharystia o godz. 11.30 w kościele parafialnym p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Lublinie, której przewodniczył będzie ksiądz bp. Ryszard Karpiński, po niej do późnego popołudnia na terenie przedszkolnym zabawy, występy przedszkolaków, absolwentów a także członków KSM, oraz poczęstunek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy