Nowy numer 33/2018 Archiwum

Ucho i wielbłąd

Żeby dobrze zacząć rok akademicki nie wystarczy znaleźć fajne lokum blisko uczelni czy też trafić do grupy mniej wymagającego wykładowcy. O tym co jest najważniejsze dobrze wiedzą duszpasterze z Poczekajki, którzy na dobry początek proponują studentom rekolekcje.

Pierwszy dzień rekolekcji, które rozpoczęły się wczoraj, był także wielkim wydarzeniem w parafii. 4 października przypada odpust w uroczystość św. Franciszka, którego parafia przy al. Kraśnickiej nosi wezwanie. Prawdopodobnie jednak ojcowie kapucyni już dawno nie widzieli tak tłumnie wypełnionego kościoła w odpust, jak to było wczoraj. 

Ulice i wszelkie miejsca parkingowe wokół świątyni były zastawione przez żądnych wysłuchania tego, co znany dominikanin ma do powiedzenia. Tłum w kościele sięgał prezbiterium a wierni, zwłaszcza młodzi, szczelnie wypełniali także przykościelny plac.

- Długo czekaliśmy na te rekolekcje, mówi para młodych ludzi, którzy dosłownie rzutem na taśmę dobijają do drzwi kościoła w momencie, gdy o. Adam rozpoczyna homilię. 

A słynny dominikanin przestrzega: - Kto się nie stanie jak dziecko, kto nie wróci do pierwotnej relacji z Bogiem, kto nie skończy handlowania z Bogiem, ten nie wejdzie do Królestwa. Jeżeli wejście do Królestwa Bożego miałoby polegać na handlu, to nikt nie ma tyle kasy by się tam znaleźć. Gdyby to polegało na tym, że trzeba się wkupić dobrymi czynami świętością, to nie oszukujmy się ale 99 proc. z nas się nie załapie, bo nie będziemy mieli czym zapłacić - zauważa. 

O. Szustak przytacza postać św. Franciszka. - On wiedział, że ma takiego Boga w niebie, z którym nie potrzeba handlować, nie potrzeba zasługiwać, nie potrzeba czegoś udawać. Wiedział, że Pan Bóg swoje dziecko nakarmi, przyodzieje i będzie tak robił to końca życia. 

Rekolekcjonista zwraca szczególną uwagę na postawę dziecięcości wobec Pana Boga - Musimy nieustannie wracać o tego pomysłu, gdzie stoimy przed Bogiem, który jest Tatą, jest Bogiem Wszechmogącym i Jego tytułu są prawdziwe tylko, że ... są nie prawdziwe - mówi. - Najprawdziwszy jest ten jeden, że On jest Tatą. Pan Bóg tylko taką relację przyjmuje i tylko w takiej relacji da się zrozumieć, że my potrafimy kochać. Tego musimy uczyć się od dzieci, bo kto nie przyjmie Królestwa Bożego jak dziecko, po prostu tam nie wejdzie - podkreśla na koniec. 

Już dziś kolejny dzień rekolekcji, które potrwają do środy włącznie. Ojcowie kapucyni zapraszają studentów, ale także młodzież szkół średnich i wszystkich, którzy chcą posłuchać nauk o. Szustaka. 

Dominikanin z Łodzi będzie w ich trakcie chciał wraz słuchaczami wrócić do tego kim jest mężczyzna i kobieta, których Pan Bóg stworzył, do tego jak ich stworzył, w co ich wyposażył i jak ich fantastycznie nauczył kochać. 

Msza św. z homilią o godz. 19.00 a po niej jeszcze konferencja. 

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma