Jak zostać stewardessą, wstąpić do służb mundurowych, odnaleźć się na rynku finansowym i ubezpieczeniowym oraz wiele innych przydatnych młodym informacji można było uzyskać podczas studenckich targów pracy na KUL.
Swoją ofertę przedstawili pracodawcy reprezentujący różne branże: finanse, bankowość, doradztwo personalne, IT, służby mundurowe, fundusze strukturalne i inne.
- To, co jest ważne na targach, to możliwość osobistego kontaktu, zadania pytań osobie, która ma doświadczenie w danej branży i może powiedzieć o blaskach i cieniach swojej pracy - mówią organizatorzy.
Pracy szukają zazwyczaj studenci starszych lat, ale organizatorzy zachęcali do udziału także osoby rozpoczynające studia.
- Warto już teraz zorientować się, jakich kompetencji i kwalifikacji pracodawcy wymagają od kandydatów do pracy i jeszcze podczas studiów szlifować potrzebne umiejętności. Badania pokazują, że największe luki kompetencyjne w grupie osób wchodzących na rynek pracy to te z zakresu kompetencji miękkich. Można było je doskonalić podczas różnych warsztatów przygotowanych właśnie na targi - podkreślają pracownicy Biura Karier KUL.
Kasia i Monika są studentkami II roku. O stałej pracy jeszcze nie myślą poważnie, ale chętnie zatrudniłyby się gdzieś, by dorobić sobie do studenckiego budżetu.
- Dobrze jeśli uda się znaleźć pracę, którą w przyszłości będzie można pochwalić się w CV, ale będę się cieszyć z każdej możliwości zarobkowania, by wspomóc rodziców, którzy przez moje studia muszą bardzo ograniczać różne domowe wydatki. Ten rok daję sobie na naukę i prace dorywcze, ale myślę, że w następnym zacznę już poważnie rozglądać się za czymś, co da mi stałe zatrudnienie w przyszłości - mówi Monika.
Oprócz stoisk ewentualnych pracodawców odbyła się debata ekspertów o rynku pracy - „Maraton do pracy”. Przedstawiciele największych pracodawców podpowiadali w co inwestować swój czas, żeby osiągnąć sukces zawodowy, w jakim kierunku będzie kształtował się rynek pracy w Polsce, co to są inteligentne branże, które kompetencje należą do kompetencji przyszłości oraz czy wizerunek kandydata ma wpływ na powodzenie w procesie selekcji.
W strefie indywidualnych konsultacji zainteresowani mogli pod okiem specjalistów ds. HR i doradców personalnych zweryfikować swoje CV oraz wziąć udział w symulacji rozmowy kwalifikacyjnej.