Nowy numer 18/2024 Archiwum

Urodziny u Hetmana

Choć szkoła im. Hetmana Jana Zamoyskiego wiele razy w ciągu swojego istnienia zmieniała nazwę to jednak od wieku funkcjonuje w tym samym budynku. Dziś na swój wielki jubileusz zaprasza wszystkich absolwentów.

Szkołę w 1915 r. założył znany w Lublinie, dziś już błogosławiony ks. Kazimierz Gostyński. Budynek przy ul. Ogrodowej w Lublinie, który zbudowano dla szkoły carskiej stał się siedzibą Wyższej 8-klasowej Szkoły Realnej Zrzeszenia Nauczycieli. Szkoła bardzo szybko zyskała rozgłos nie tylko ze względu na wysoki poziom kształcenia, ale także ze względu na liczne zajęcia dodatkowe, które się tam odbywały. 

Młodzi chłopcy z „Zamoya” (szkoła do 68 r. funkcjonowała jako szkoła męska) jako jedyni lubelscy uczniowie mieli możliwość zrobienia prawa jazdy w murach szkoły a nauczyciele na czele z dyrekcją, dbali by ich uczniowie rozwijali się wszechstronnie. Nauczyciel muzyki wraz z geografem stworzył w szkole orkiestrę smyczkową i profesjonalny chór. Przez wiele lat szkoła zrzeszała zapalonych instrumentalistów i śpiewaków, zarówno spośród uczniów, jak i grona pedagogicznego.

W ciągu stu lat istnienia szkołę ukończyło 13,5 tys. absolwentów. Wielu z nich to dziś znani ludzie nauki, kultury, polityki. Szkoła choć swe lata świetności ma już jak na razie za sobą, ciągle prezentuje bardzo wysoki poziom. - Kiedyś pracował tu słynny na całą Polskę chemik prof. Stanisław Górzyński - opowiada dyrektor II LO Małgorzata Klimczak. - Wszyscy, którzy uczyli się pod jego okiem, szli później na medycynę i bez problemu się dostawali. Miał też wielu olimpijczyków.

Dziś szkoła także ma olimpijczyków i świetne wyniki w szczególności z biologii. – Pani doktor Grażyna Topolska jest wielkim autorytetem wśród młodzieży i rokrocznie osiąga bardzo dobre wyniki w pracy z uczniami – informuje dyr. Klimczak.

Tradycją szkoły są jubileuszowe zjazdy absolwentów. W ciągu stu lat było ich już kilka. Od pierwszego września, gdy funkcję dyrektora szkoły przejęła Małgorzata Klimczak, rozpoczęły się przygotowania do kolejnego, wielkiego zjazdu z okazji 100-lecia szkoły, który odbędzie się 14 listopada.

Dzień jubileuszu rozpocznie uroczysta Msza św. w archikatedrze. Potem w towarzystwie policji wszyscy przemaszerują do szkoły przy ul. Ogrodowej. – W poszczególnych klasach spotkają się konkretne roczniki. Będzie kawa, herbata, poczęstunek. Uczniowie zaprezentują swoje umiejętności aktorskie. Chodzi jednak przede wszystkim o to, by po latach móc powspominać – mówi dyrektorka.

Więcej o jednej z najstarszych szkół w Lublinie już wkrótce w papierowym wydaniu GN.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy