Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Odpust 1 listopada?

To jeden z dwóch kościołów pod wezwaniem Wszystkich Świętych w archidiecezji lubelskiej. Wielu ludzi twierdzi, że 1 listopada czuje się wyjątkową bliskość świętych w rybickim kościele i na cmentarzu parafialnym, gdzie spoczywają wierni... z dwóch parafii.

Ten niewielki kościół ma więcej świętych patronów niż wszystkie kościoły archidiecezji razem wzięte. Położony jest w zachodniej części archidiecezji lubelskiej. Miejscowość Rybitwy leży nad rzeką Wyżnicą, która w pobliskim Józefowie nad Wisłą wpada do królowej polskich rzek.

Mimo że to już koniec października i nadchodzą dni listopadowe, w licznych sadach pracują ogrodnicy i lokalni producenci tych owoców. Coraz mniej liści na drzewach, a owoców jakby nie ubywało. Przed sadownikami jeszcze dużo pracy.

Na wschód od kościoła parafialnego położony jest cmentarz, na którym spoczywają wierni dwóch parafii: Rybitwy i Józefów. Taki stan rzeczy wynika z faktu, że do czasu zakończenia powstania styczniowego w Józefowie istniał klasztor oo. bernardynów, przy którym nie było cmentarza dla wiernych.

Na cmentarzu spoczywają również żołnierze rosyjscy i austro-węgierscy polegli w lipcu 1915 r. Galeria zdjęć mogił żołnierskich znajduje się w specjalnym serwisie na 1 listopada na naszej stronie.

Parafia w Rybitwach istniała już w 1326 r. Uposażenie stanowiła dziesięcina, pola uprawne, łąki i dochód z dwóch karczm. Na skutek przejścia właścicieli Rybitw, Ossolińskich, na kalwinizm był tu od lat 80. XVI w. do lat 40. XVII w. silny ośrodek protestancki, zaś przed 1637 r. zaczął funkcjonować zbór kalwiński.

Do końca XIX w. istniał przy parafii szpital dla ubogich, a w XVIII w. zaczęło działać bractwo szkaplerzne. W okresie przedrozbiorowym parafia należała do archidiakonatu zawichowskiego i obejmowała m.in. tereny parafii Józefów i Prawno. Stąd od dość dawna byli przy kościele proboszcz i wikariusz. W latach 1897-1917 siedziba parafii znajdowała się przy kościele pobernardyńskim w Józefowie. Na mocy dekretu bp. S. Wyszyńskiego z listopada 1946 r. siedzibę na stałe przeniesiono do Józefowa. Kościół w Rybitwach pozostał świątynią rektoralną. Mieszkał tu wikariusz będący równocześnie rektorem kościoła.

Ponowna erekcja parafii w Rybitwach nastąpiła 15 września 1975 r. dekretem bp. B. Pylaka. Proboszczem parafii Rybitwy od ponad 12 lat jest ks. Stanisław Stępień.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy