Pieśni wyciskające łzy

W ciągu kilku dni w samym Lublinie wśród koncertów można dosłownie przebierać. Wszystko za sprawą tradycji, jaka zrodziła się w ostatnich latach, by dzień niepodległości świętować muzycznie.

Uniwersytet Medyczny, Poczekajka, kościół powizytkowski i lubelska katedra to przykłady miejsc, w których odbyły się lub w najbliższym czasie odbędą koncerty z okazji kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Różnie można świętować ten dzień, zaczynając od wywieszenia flagi, przez udział we Mszy św. za Ojczyznę, czy miejskich uroczystościach, gdzie można zobaczyć żołnierzy, obejrzeć różne wystawy, wziąć udział w pikniku, aż po obecność na koncercie. Ten ostatni sposób jest bardzo popularny. Okazuje się, że lubimy słuchać i sami śpiewać pieśni patriotyczne, nucimy melodie wojskowe, a piosenka o Legionach wywołuje nieraz łzy wzruszenia. Jakkolwiek nie świętujemy, czynimy to bo jesteśmy dumni z tych, którzy wywalczyli nam wolną Polskę - mówi Tomasz Jakubik, socjolog.

Jego słowa potwierdzają obecni na koncertach, nie tylko miłośnicy muzyki, ale i słuchacze, którzy rzadko wybierają się na takie wydarzenia.

- Pomyśleliśmy, że pójście na koncert z dziećmi to świetna okazja do zaszczepienia w nich dumy narodowej, kształtowanie patriotyzmu i lekcja historii. Nasza rodzina bardzo rzadko wspólnie wybiera się na jakieś koncerty, więc dla dzieci takie wyjście oznacza coś wyjątkowego - mówią państwo Jabłońscy z Lublina.

Za nami koncert w katedrze zorganizowany przez Stowarzyszenie Pro Musica Antiqua, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i parafię Archikatedralną św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lublinie zatytułowany „Viva Polonia”.

Przed publicznością wystąpili: Akademicki Chór Uniwersytetu Medycznego, Chór Akademicki Uniwersytetu Przyrodniczego, Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej.

W niedzielny wieczór 8 listopada odbędzie się jeszcze koncert na Poczekajce, zaś 11 listopada w kościele powizytkowskim.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..