Nowy numer 28/2018 Archiwum

Piłsudski z wizytą u Zamoyskich

Powstała z wielkiej pasji i zamiłowania zarówno do samego Józefa Piłsudskiego, jak i do tego okresu. Antykwariusz Andrzej Madejski, po raz pierwszy w takiej formie, zaprezentował swoje prywatne zbiory.

Wystawa zatytułowana "Legiony to..." została zainaugurowana wczoraj podczas dnia otwartego w muzeum w Kozłówce i będzie prezentowana do końca listopada.

Andrzej Madejski udostępnił część swoich zbiorów związanych z działalnością marszałka Józefa Piłsudskiego dla wszystkich odwiedzających pałac Zamoyskich. 

Wśród pamiątek po legionistach są m.in. portrety, plakiety i medale z wizerunkiem naczelnego wodza, pamiątkowe odznaki pułkowe, odznaczenia i medale, śpiewniki patriotyczne, okolicznościowe pocztówki, a nawet karykatury. - Mój dziadek Leon brał udział w I wojnie światowej. Choć nie walczył razem z Piłsudskim, wiele mi o nim opowiadał - mówi pan Andrzej. - Gdy dorosłem, na tyle zaintrygowały mnie zarówno te czasy, jak i sama postać Józefa Piłsudskiego, że zacząłem zbierać wszelkie pamiątki związane z marszałkiem i z tym okresem. 

Pan Andrzej kolekcjonowaniem zajmuje się od 30 lat. Każdy z prezentowanych przedmiotów jest dla niego cenny i każdy ma swoją historię. - Wiele rzeczy wyszperałem na targach staroci, część dostałem od znajomych, w kilku przypadkach dokonałem wymiany - opowiada. 

Wśród szczególnych zdobyczy antykwariusz wymienia szablę z 1917 r. oraz oryginalne zdjęcie legionistów z 1918 r. przy kopcu poświęconym pamięci zamordowanych żołnierzy. 

Zbiory Andrzeja Madejskiego można oglądać do końca listopada w sieni muzeum. 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma