Nowy numer 37/2021 Archiwum

Wirtualny świat ziemiaństwa

Projekt "Ziemiaństwo na Lubelszczyźnie. Wirtualna podróż w czasie" to próba opowiedzenia w sposób niekonwencjonalny, z użyciem nowych technologii, historii majątków ziemskich na Lubelszczyźnie od dwudziestolecia międzywojennego do czasów współczesnych.

Głównym elementem projektu i punktem wyjścia do dalszej narracji jest wirtualny model 3D majątku w Moniakach koło Urzędowa (pow. Kraśnik). „Odwiedzający” dwór i okalający go teren staną się uczestnikami gry przygodowej, której kanwą będą prawdziwe, niesamowite losy obiektu, jaki dziś, po przenosinach, znajduje się w zupełnie innym miejscu, pełniąc nową rolę.

Bazą do powstania modelu 3D posiadłości są: mapa pamięci, plany budynku, relacje mówione oraz fotografie pozyskane od Zofii Zinserling, córki ostatnich dziedziców z Moniak.

Nad projektem pracuje Teatr NN z gronem specjalistów.  Fabuła gry została oparta na relacjach mówionych Zofii Zinserling i opowiada o losach małej Zosi w trakcie II wojny światowej. Przeczesując dwór i jego okolice wykonujemy kolejne zadania i natrafiamy na wskazówki, które fragment po fragmencie odsłaniają przed nami dzieje rodziny Zofii i dworu wpisaną w trudną historię wojny.

- Wykorzystując zasady rywalizacji w projekcie edukacyjnym staramy się precyzyjnie odtworzyć zapomniany świat ziemiaństwa dla współczesnych użytkowników Nowych Mediów. Gra, korzystając z perspektywy pierwszoosobowej wciąga nas w przeszłość. Wykonywanie kolejnych zadań pozwala pełniej wczuć się w sytuację Zosi. Odtworzony wygląd wyposażenia wnętrz, układ dworu i jego otoczenia subtelnie podsuwa graczowi wiedzę - podkreślają pracownicy Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN.

Ponadto poza trybem fabularnym przewidziany został także tryb zwiedzania, w którym możemy swobodnie poruszać się po dworze i jego otoczeniu. W ten sposób, natrafiając na fragmenty historii mówionych, archiwalne fotografie i opisy miejsc poznajemy dzieje majątku w Moniakach.

Prezentacja gry i podsumowanie projektu odbędzie się 16 listopada, o godzinie 17:00 w Sali Czarnej Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN”. W wydarzeniu udział weźmie między innymi Zofia Zinserling,  która raz jeszcze opowie o majątku w Moniakach. Ponadto swój udział zapowiedziało wiele osób ze środowiska ziemiańskiego, naukowcy, regionaliści i działacze kultury.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama