Nowy numer 44/2020 Archiwum

15 lat na scenie

Choć działa przy parafii, nie jest chórem typowo parafialnym. Na swoim koncie ma setki publicznych koncertów w Polsce i poza jej granicami.

Spotykają się na próbach dwa razy w tygodniu w parafii Wieczerzy Pańskiej księży pallotynów w Lublinie.

- W skład chóru wchodzą głównie amatorzy - mówi prezes "Iubileum" Artur Rumiński. - To ludzie w różnym wieku, począwszy od gimnazjalistów po emerytów. Orkiestrę tworzą przede wszystkim uczniowie lubelskich szkół muzycznych. Regularnie na próby przychodzi ok 50 osób - dodaje. 

Mimo, że śpiewają amatorzy, robią to jednak po mistrzowsku.

Od początku istnienia "Iubileum", dyrygentem i dyrektorem artystycznym zespołu jest Tomasz Orkiszewski, absolwent Wydziału Muzykologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W ciągu 15 lat istnienia, chórzyści i muzycy występowali m.in. w Austrii, Czechach, we Włoszech, na Białorusi, Litwie, Słowacji oraz Ukrainie. "Iubileum" brał udział w licznych festiwalach i przeglądach muzyki chóralnej zdobywając nagrody i wyróżnienia.

Za swój artystyczny kierunek zespół przyjął promowanie muzyki polskich kompozytorów dawnych i współczesnych. - Kładziemy również nacisk na przedstawianie lubelskich kompozytorów, którzy w swoim dorobku mają piękne utwory sakralne i klasyczne - zaznacza prezes Rumiński.

Chór ma w repertuarze utwory m.in. Mikołaja Gomółki, Feliksa Nowowiejskiego, Stefana Stuligrosza, Bacha, Mozarta, Haendla. Większość dzieł opracowuje Tomasz Orkiszewski.

W czasie swojej piętnastoletniej działalności oprócz występów i koncertów chór „Iubileum” nagrywał kasety, płyty, programy telewizyjne i radiowe. Ważnym wydarzeniem, nie tylko artystycznym, ale również kulturowym i religijnym, stało się wydanie na płycie i zrealizowanie w postaci tryptyku, filmu nabożeństwa „Gorzkie żale”. 

Dziś "Iubileum" zaprasza wszystkich do wspólnych obchodów swojego jubileuszu. Już 15 listopada o godz.17 na Zamku Lubelskim odbędzie się koncert galowy zespołu. Muzycy "Iubileum" wraz ze swoimi gośćmi zaprezentują publiczności pieśni religijne, patriotyczne i ludowe. Nie zabraknie również niespodzianek i żartów muzycznych. 

W koncercie wezmą udział soliści: Agata Marcewicz-Szymańska - sopran, solistka Filharmonii Narodowej w  Warszawie, Iwona Gostkowska-Kurczewska - sopran, Krzysztof Gąsior - bas. Gościnnie wystąpi prof. Jan Bokszczanin - organy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama