W sobotę, 28 listopada, o 19.00 uroczystą Mszą św. połączoną z nieszporami w katedrze lubelskiej metropolita lubelski zainauguruje obchody 1050. rocznicy chrztu Polski w archidiecezji lubelskiej.
Do udziału w uroczystości zaproszone są zwłaszcza rady duszpasterskie lubelskich parafii i kościołów rektoralnych, które przybędą do archikatedry ze specjalnie przygotowanymi na tę okazję jubileuszowymi świecami.
Podczas Eucharystii, sprawowanej pod przewodnictwem abpa Stanisława Budzika, nastąpi (po Komunii św.) uroczyste zapalenie i błogosławieństwo płomienia jubileuszowych świec.
Świece te znajdą się we wszystkich świątyniach archidiecezji, stając się znakiem trwającego jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.
Najstarszy dochowany rocznik kościelny tzw. Świętokrzyski Dawny z pierwszej połowy XII w. zawiera dwie wzmianki, które mają pierwszorzędne znaczenie dla zagadnienia chrztu Polski.
Pod rokiem 966 rocznik głosi: Dubrowka przybyła do Mieszka (Dubrovca venit ad Misconem); pod rokiem 967: Mieszko książę został ochrzczony (Mysco dux baptizatur). Wtórują mu dwa roczniki w odpisach z XIII wieku z nieco odmiennymi datami: 965 rok Dubrovka przybyła do Mieszka, 966 rok Mieszko książę polski został ochrzczony”.
Żona Mieszka I Dubrowka, Dobrawka czy wedle tradycyjnie przyjętej terminologii Dąbrówka lub Dobrawa, była córką księcia czeskiego Bolesława Okrutnego i z jej osobą ściśle związana jest chrystianizacja Polski.
Jedno z najbardziej znaczących wydarzeń w historii narodu polskiego, jakim bezsprzecznie był chrzest, dało początek naszej państwowości i wpisało nas do grona światłych państw Europy. To chrzest spowodował rozwój kraju i uczynił nas poważnymi partnerami politycznymi w ówczesnym świecie.