Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Ziemia ochrzczona

W sobotę, 28 listopada, o 19.00 uroczystą Mszą św. połączoną z nieszporami w katedrze lubelskiej metropolita lubelski zainauguruje obchody 1050. rocznicy chrztu Polski w archidiecezji lubelskiej.

Do udziału w uroczystości zaproszone są zwłaszcza rady duszpasterskie lubelskich parafii i kościołów rektoralnych, które przybędą do archikatedry ze specjalnie przygotowanymi na tę okazję jubileuszowymi świecami.

Podczas Eucharystii, sprawowanej pod przewodnictwem abpa Stanisława Budzika, nastąpi (po Komunii św.) uroczyste zapalenie i błogosławieństwo płomienia jubileuszowych świec.

Świece te znajdą się we wszystkich świątyniach archidiecezji, stając się znakiem trwającego jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.

Najstarszy dochowany rocznik kościelny tzw. Świętokrzyski Dawny z pierwszej połowy XII w. zawiera dwie wzmianki, które mają pierwszorzędne znaczenie dla zagadnienia chrztu Polski. 

Pod rokiem 966 rocznik głosi: Dubrowka przybyła do Mieszka (Dubrovca venit ad Misconem); pod rokiem 967: Mieszko książę został ochrzczony (Mysco dux baptizatur). Wtórują mu dwa roczniki w odpisach z XIII wieku z nieco odmiennymi datami: 965 rok Dubrovka przybyła do Mieszka, 966 rok Mieszko książę polski został ochrzczony”.

Żona Mieszka I Dubrowka, Dobrawka czy wedle tradycyjnie przyjętej terminologii Dąbrówka lub Dobrawa, była córką księcia czeskiego Bolesława Okrutnego i z jej osobą ściśle związana jest chrystianizacja Polski.

Jedno z najbardziej znaczących wydarzeń w historii narodu polskiego, jakim bezsprzecznie był chrzest, dało początek naszej państwowości i wpisało nas do grona światłych państw Europy. To chrzest spowodował rozwój kraju i uczynił nas poważnymi partnerami politycznymi w ówczesnym świecie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy