Nowy numer 43/2020 Archiwum

Święty nie tylko od prezentów

Za kilka dni św. Mikołaj zawita do naszego miasta. Nie będzie to jednak znany wielu rubaszny gość z supermarketu, ale prawdziwy święty. O to, by przypomnieć mieszkańcom Lubelszczyzny postać niezwykłego pedagoga i wychowawcy, postarała się parafia na lubelskim Czwartku.

 - Chcemy pokazać prawdziwą sylwetkę św. Mikołaja, który uczy nas nie tylko dobroczynności i dzielenia się z innymi prezentami, ale także uczy dzielenia się o wiele ważniejszymi darami niż tylko materialne - mówi proboszcz parafii św. Mikołaja w Lublinie ks. Piotr Kawałko.

Tymi darami, jak mówi ks. proboszcz, są miłość, wiara, nadzieja, ale także dobre wychowanie. 

Orszak św. Mikołaja, który ulicami naszego miasta przejdzie 5 grudnia będzie drugim w historii Lublina.

- To zarówno promocja samego świętego, jak i również promocja parafialnego kościoła, jako miejsca modlitwy o dobre wychowanie młodzieży - podkreśla ks. Piotr. 

W tym roku po raz pierwszy parafia organizuje odpust, który potrwa cztery dni. W ramach wydarzenia oprócz orszaku zaplanowano także na 3 i 4 grudnia konferencją naukową na KUL, w czasie której będzie można m.in. dowiedzieć się jak wyglądał Kościół w czasach  św. Mikołaja i jak przedstawiały się wierzenia oraz kult tego świętego w polskiej tradycji ludowej. 

Specjalnie na odpust do Lublina przybędą wystawcy z całej Polski by wspólnie po raz pierwszy na wzgórzu Czwartek przygotować Jarmark św. Mikołaja. 

4 grudnia w parafii obchody zainicjuje Msza św. a po niej odbędzie się koncert słowno - muzyczny zatytułowany "Św. Mikołaj - symbol dobroczynności i nieprzemijających wartości" w wykonaniu R. Grudnia i J. Zelnika.

Orszak, który zaplanowano na 5 grudnia, rozpocznie się o godz. 12, kiedy to św. Mikołaj przybędzie na plac archikatedralny. Tam każde dziecko będzie miało możliwość samodzielnego wykonania własnej mitry. O godz. 13 orszak wyruszy spod katedry i przejdzie ulicami Królewską, Lubartowską, Czwartek oraz Szkolną. W czasie przemarszu św. Mikołaj odwiedzi także małych pacjentów z Dziecięcego Szpitala Klinicznego. 

Sumę odpustową zaplanowano na 6 grudnia na 11.30. Wtedy też do parafii zostaną uroczyście wprowadzone relikwie św. Mikołaja oraz św. Jana Pawła II. 

- Na uroczystości zapraszamy wszystkich mieszkańców naszego miasta, ale też całego regionu - mówi ks. Piotr Kawałko. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama