Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Cała prawda o św. Mikołaju

Biskup Myry zasłynął wieloma cudami. Tradycja podaje, że dzięki modlitwie ocalił zagrożonych śmiercią żeglarzy i miasto od epidemii głodu. Ale w historii Mikołaja pojawia się także komin i worek z prezentami.

Mikołaj urodził się ok. roku 270 w Patarze, która leży w południowo-zachodniej Anatolii, w Turcji. Według podań miał bogatych rodziców - prawdopodobnie byli kupcami. Po ich śmierci podzielił się spadkiem z najbardziej potrzebującymi. Nie wiemy, czy rodzice Mikołaja byli chrześcijanami, czy on sam jako dorosły człowiek przyjął wiarę w Chrystusa.

Patara leżała na starożytnym szlaku handlowym, dzięki czemu przez miasto przewijali się także ówcześni misjonarze. Wiadomo, że mieszkańcy położonej ok. 70 km na wschód Myry wybrali Mikołaja na swego biskupa.

Zmarł najprawdopodobniej w 352 roku. Zasłynął wieloma cudami. Tradycja podaje, że dzięki modlitwie ocalił zagrożonych śmiercią żeglarzy i miasto od epidemii głodu. Ale w historii Mikołaja pojawia się także komin i worek z prezentami. Jedno z podań mówi, że pewien człowiek w związku z zadłużeniem chciał sprzedać w niewolę swoje córki, by tak spłacić dług. Mikołaj miał wrzucić worek z pieniędzmi potrzebnymi do spłaty długu przez komin lub przez otwór w dachu. Tak uratował owe kobiety.

Niezwykłym przeżyciem są odwiedziny kościoła św. Mikołaja, który znajduje się kilkanaście kilometrów od ruin starożytnej Myry. Nieliczni zwiedzający go zastygają, gdy po murach starożytnej świątyni niesie się głos muezina. A kiedyś Eucharystię sprawował tu dla swoich wiernych biskup Mikołaj.

Cała prawda o św. Mikołaju   Ruiny starożytnej Patary, miejsca narodzin biskupa Mikołaja ks. Rafał Pastwa /Foto Gość Kościół zbudowano tu już w początkach IV w. Rozbudowano go za cesarza Justyniana Wielkiego w VI w. W 809 r. zniszczyli go częściowo arabscy najeźdźcy. W 1043 r. Konstantyn IX przebudował kościół na trzynawową bazylikę. W 1862 r. wykonano prace remontowe sfinansowane przez cara Aleksandra II. Obecnie jest zabezpieczony przed erozją i niszczeniem oraz pilnie strzeżony.

W Demre (współczesna nazwa Myry) stoją także trzy pomniki św. Mikołaja. Dwa zupełnie świeckie, na których Mikołaj jest otoczony gromadką dzieci. Zupełnie inny jest ten ustawiony przy wejściu do zabytkowego kościoła. Mikołaj wygląda jak biskup, ubrany jest we wschodnie szaty liturgiczne. Jedną dłoń unosi do błogosławieństwa, w drugiej trzyma Pismo Święte. Ma na sobie także paliusz.

„Święty Mikołaj biskup w duchowości i kulturze Europy” to tytuł 40. Dni Duchowości KUL, które odbędą się w dniach 3-4 grudnia w Auli Stefana kard. Wyszyńskiego w głównym gmachu KUL. Wykładowcy przedstawią prawdziwą postać św. Mikołaja – biskupa Myry, świętego czczonego na Wschodzie i Zachodzie, a także przybliżą czasy, w których żył.

Powiedzą również o kulcie świętego w polskiej tradycji ludowej oraz sposobie jego przedstawiania w ikonografii. Z postacią św. Mikołaja nieodłącznie związane są uczynki miłosierdzia, stąd wykłady m.in. o społecznym wymiarze miłosierdzia, o kobiecym i męskim obliczu miłosierdzia oraz o działalności Caritas.

Organizatorzy – pracownicy Instytutu Teologii Duchowości KUL – zadbali również o wydarzenia kulturalne. W czwartek o godz. 18.15 odbędzie się występ Teatru Panopticum zatytułowane „Życie i dzieło św. Mikołaja biskupa”, a w piątek o godz. 18.00 koncert Trio Cantabile – „Kantata św. Mikołaja”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy