Za swego patrona obrali proroka ze Starego Testamentu, bo ich zdaniem jest wzorem pedagoga. Od 20 lat próbują sprostać wyzwaniu, jakie przed nimi stawia.
Nauczanie, Tradycja, Animacja. Trzy słowa, których pierwsze litery dają skrót NATAN. Wskazują również kluczowe sprawy,dla członków stowarzyszenia, które choć swą działalność rozpoczynało głównie na Lubelszczyźnie, dziś jest organizacją znaną w całym kraju.
Przez pierwsze 12 lat swą działalność prowadzili jako Sekcja Katechetyczna Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów "Klanza".
W 2007 r. rozpoczęli samodzielną działalność. Od początku ich głównym celem było propagowanie konkretnej wizji nauczania, katechizowania i wychowania.
- Zależy nam głównie by uczniowie w szkole byli aktywni - mówi prezes i jeden z założycieli Natana Zbigniew Barciński.
Członkowie Natana w związku z tym przede wszystkim stawiają na metody aktywizujące. - Chodzi o to, by szkoła pomagała uczniom stać się ludźmi samodzielnymi w myśleniu i działaniu - dodaje Barciński.
Równie ważnym celem działalności stowarzyszenia jest pomoc katechetom i pedagogom. - Zajmujemy się głównie metodyką katechezy, wychowania i edukacją medialną - podkreśla prezes Natana.
- Prowadzimy szkolenia o charakterze warsztatowym i wydajemy książki. W ciągu 20 lat działalności przeprowadziliśmy łącznie ponad 800 szkoleń w Polsce i za granicą - dodaje.
Do pasjonatów nauczania religii Natan kieruje także swój specjalny serwis katechetyczny: www.katecheza.natan.pl. - Stawiamy na tradycję i nowoczesność - mówi Dorota Ząberg, katechetka z diecezji warszawsko - praskiej, która koordynuje funkcjonowanie serwisu.
- Nauczycielom religii, którzy poszukują gotowych materiałów do lekcji proponujemy "blogowisko" - informuje D. Ząberg. - To miejsce, w którym katecheci dzielą się swoimi doświadczeniami i tworzą materiały do pobrania.
Natan chce także promować katechetów z pasją i odwagą, którzy myślą nieszablonowo, wierzą w Boga i to co robią i chcą się rozwijać. Stowarzyszenie proponuje im publikowanie cyfrowych materiałów w Bibliotece 2.0, publikowanie książek, e- booków oraz pisanie własnego bloga.
W ciągu ostatnich dwóch lat członkowie Natana zaangażowali się w działania o charakterze obywatelskim. Stali się jednymi z inicjatorów powstania Koalicji Obywatelskiej "Dla Rodziny", która skupia ponad 40 organizacji i środowisk działających na rzecz rodziny i przeciwstawiających się ideologii gender.