Chcesz przejść na emeryturę w wieku 55 lat? To jest możliwe, pod warunkiem, że sam zapewnisz sobie stały, comiesięczny dopływ pieniędzy. Jak to zrobić i jak wyliczyć ile musimy samodzielnie odkładać, opowiadał Michał Szafrański autor bloga "Jakoszczedczacpieniadze.pl".
Tylko roku potrzebował, by stworzyć najpoczytniejszy blog finansowy w Polsce. W ciągu trzech miesięcy zarobił na nim 170 tys. zł. Jego wpisy czyta miesięcznie ponad dwieście tysięcy czytelników.
Autor bloga "Jakoszczedzacpieniadze.pl" przyjechał do Lublina, by spotkać się ze swoimi czytelnikami i pomóc im uświadomić sobie, jak ważne jest dzisiejsze oszczędzanie, by w przyszłości móc godnie żyć. – Pierwsza i najważniejsza zasada brzmi - nigdy nie wydawaj więcej niż zarabiasz - mówił Michał Szafrański do swych słuchaczy.
Słynnego blogera w auli Wydziału Prawa i Administracji UMCS słuchało blisko 400 osób w różnym wieku. - Dzięki jego radom pozbyłem się kredytów konsumpcyjnych, bez których wydawało mi się, że nie potrafię żyć - mówi Maciej młody muzyk.
Michał wyjaśniał zgromadzonym kim jest finansowy ninja? - To taka osoba, która z jednej strony jest finansowo ogarnięta, a z drugiej jest finansowo bezpieczna, czyli tak organizuje swoje życie, że nie musi się martwić o to czy będzie miała włożyć co do garnka jutro, za tydzień, rok czy dziesięć lat - mówi. - Taki człowiek, jest w stanie tak sobie życie zorganizować, żeby żyć dostatnio nie posiłkując się kredytem.
Co zrobić, żeby być taką osobą? Szafrański podkreślał, że po pierwsze trzeba mieć pomysł, przygotować się do jego realizacji i zacząć działać. - Najistotniejsza w naszym życiu jest poduszka finansowa - zauważa. - Chodzi o to by w sytuacji, w której stracę pracę nie martwić się za co mam przeżyć w trakcie poszukiwań nowej pracy. Taka poduszka powinna wynosić między 6 a 12 pensji - podkreśla. Druga rzecz o jakiej mówił Szafrański, to wypracowanie w sobie właściwych nawyków finansowych. - Jeśli my dziś jesteśmy osobami, które są finansowo nieogarnięte, to samo się to nie zmieni. Musimy wykształcić w sobie prawidłowe nawyki finansowe, które zastąpią te złe.
Żeby prawidłowo poruszać się w świecie finansów musimy umieć posługiwać się pewnymi narzędziami finansowymi. Szafrański wskazuje w pierwszej kolejności na budżet domowy i kalkulator finansowy. Zalec a, by w sytuacji, gdy nie umiemy oszczędzać najpierw spłacić wszystkie długi, a w kolejnym etapie zbudować fundusz wydatków nieregularnych. - To oszczędzanie tylko i wyłącznie na te wydatki, które będziemy ponosili w najbliższej perspektywie czyli ubezpieczenie samochodu czy domu - wyjaśnia. Jeśli to już mamy, zaczynamy budować poduszkę finansową, Dopiero jak mamy poduszkę możemy myśleć o następnym etapie, którym jest inwestowanie.
Szafrański podkreśla, że jeśli zbudujemy prawidłowe nawyki finansowe to nie będziemy traktowali oszczędzania jako wyrzeczenia. - Ja nie mówię, że macie koniecznie zaciskać pasa. Macie nie wydawać pieniędzy w głupi sposób na głupie rzeczy - mówi.
Dzięki ochotniczce z sali bloger pomógł wszystkim zebranym wykonać analizę przyszłej emerytury, uświadamiając tym samym, że chcąc żyć na godnym poziomie, musimy się o to sami zacząć troszczyć nie za kilka lat, ale natychmiast.