Nowy numer 48/2020 Archiwum

Św. Mikołaj w Świeciechowie

Biskup Myry jest patronem tej jednej z najstarszych parafii archidiecezji.

Rekolekcje adwentowe w parafii kończy odpust ku czci św. Mikołaja, biskupa. Jest to drugi odpust parafialny, gdyż kościołowi w Świeciechowie patronuje również św. Małgorzata.

Podczas refleksji adwentowych wierni mieli okazję odkrywać głównych bohaterów Adwentu: Maryję i św. Józefa. Ostatni dzień rekolekcji to odkrywanie głównego przesłania Narodzenia Chrystusa. Wszystkie rozważania były nawiązaniem do życia rodziny i wyzwań współczesnej kultury.

Rekolekcjonista w oparciu o przesłanie Ewangelii ukazał, że Matka Jezusa może być atrakcyjną patronką dla współczesnych kobiet, tak jak św. Józef może być patronem dla współczesnych mężczyzn. Podkreślił w tym kontekście wpływ św. Józefa na wychowanie Jezusa, także religijne.

Najmłodsi parafianie mogli cieszyć się także upominkami w postaci egzemplarzy „Małego Gościa Niedzielnego”, który będzie dla nich pomocą w dalszym przeżywaniu adwentu. W dzień odpustu, każde dziecko otrzyma obrazek ze św. Mikołajem od ks. Krzysztofa Szcześniaka, proboszcza parafii.

Parafia w Świeciechowie jest jedną z najstarszych w naszej archidiecezji. Została erygowana już w 1223 r.

Parafia ma długą i bogatą historię. Wiadomo, że już w 1221 r. miejscowość została przypisana dekretem księcia Leszka Białego klasztorowi, który znajdował się w Sulejowie.

Po 1400 r. swój dwór posiadał tu biskup krakowski. Ciekawostką jest z pewnością fakt, że teren dzisiejszego Annopola wchodził niegdyś w skład parafii Świeciechów.

Przy parafii funkcjonowały również bractwa różańcowe, działał niewielki szpital i biblioteka. Według oficjalnych informacji liczba wiernych na dzień dzisiejszy wynosi ok. 1480 osób.

W Świeciechowie od 1928 r. istnieje również kościół narodowy.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama