Nowy numer 47/2020 Archiwum

Profesor z KUL nowym wojewodą lubelskim

Prawnik, konstytucjonalista dr hab. Przemysław Czarnek, zgodnie z zapowiedziami, został nowym wojewodą lubelskim. Zastąpił on na tym stanowisku Wojciecha Wilka.

Dziś rano premier Beata Szydło powołała szesnastu nowych wojewodów.Wśród nich znalazł się profesor z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który objął stanowisko wojewody lubelskiego. 

Przemysław Czarnek urodził się 11 czerwca 1977 r. w Kole. Od Od 15 roku życia mieszka w Lublinie. W 1996 r. ukończył II LO im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie. W latach 1996-2001 studiował na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL. Pracę magisterską na temat zakończone egzaminem magisterskim na podstawie pracy nt. "Konstytucyjnych podstaw powszechnego uwłaszczenia w Polsce" napisał pod kierunkiem prof. Dariusza Dudka. 

W 2001 r. rozpoczął studia doktoranckie na WPPKiA. W ramach studiów, jako doktorant stypendysta, prowadził ćwiczenia z prawa konstytucyjnego dla studentów administracji KUL. W 2003 r. zatrudniony został w Katedrze Prawa Konstytucyjnego WPPKiA KUL na stanowisku asystenta.

W 2006 uzyskał stopień doktora  nauk prawnych na podstawie rozprawy "Zasady państwa prawnego i sprawiedliwości społecznej w praktyce ustrojowej III RP", napisanej również pod kierunkiem prof. Dariusza Dudka, natomiast w czerwcu bieżącego roku otrzymał stopień naukowy doktora habilitowanego. 

Przemysław Czarnek jest autorem  blisko 60 artykułów i haseł encyklopedycznych oraz leksykograficznych. Współpracował z wieloma kancelariami adwokackimi i radcowskimi. Był też zatrudniany na stanowiskach kierowniczych w administracji oraz w organizacjach pozarządowych. Jest żonaty i ma dwoje dzieci. 

Radości z wyboru Przemysława Czarnka na stanowisko wojewody, nie kryje rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. prof. Antoni Dębiński. 

- Bardzo się cieszę, że pan profesor Przemysław Czarnek pracownik Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji został wojewodą lubelskim - mówi.

- Pamiętam go jeszcze jako wybitnego studenta, a teraz sumiennego rzetelnego pracownika, który jest aktywny w obszarze naukowym. Wiem również, że był zaangażowany w obsługę wielu podmiotów jako prawnik - dodaje.

- Chciałbym przy tej okazji przypomnieć, że pan profesor Przemysław Czarnek należy do wydziału, z którego pracownicy byli powoływani m.in. na różne stanowiska ministerialne, na stanowiska sędziów w Trybunale Konstytucyjnym oraz Najwyższym Sądzie Administracyjnym. Bardzo się cieszę, że pan profesor powiększa liczbę osób, które aktywnie włączają się w życie społeczne, obywatelskie naszego kraju - podkreśla ks. rektor. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama