Profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Przemysław Czarnek wczoraj został desygnowany przez premier Beatę Szydło na nowego wojewodę lubelskiego. Dziś spotkał się z dziennikarzami.
Wojewoda, którym od dziś jest Przemysław Czarnek, jest przedstawicielem terenowym administracji rządowej, czyli jest wykonawcą polityki i programu realizowanego przez Radę Ministrów.
- Wojewoda nie jest podmiotem, który kreuje politykę, jedynie ją wykonuje i dostosowuje do rzeczywistości, która jest w województwie - zaznaczył nowy wojewoda.
- Oprócz tego, że realizuje politykę rządu, jest też uchem tego rządu w terenie - podkreślił Przemysław Czarnek - Jeśli rząd ma rozwiązywać problemy społeczne, musi wiedzieć jakie to są problemy - dodał.
Wojewoda zaznaczył także, że jego zadaniem jest wychodzenie do ludzi, do różnego rodzaju stowarzyszeń, podmiotów i przedsiębiorców. Poinformował również, że nie planuje kadrowych rewolucji w urzędzie wojewódzkim.
- Urząd wojewódzki zatrudnia wiele osób, które są w służbie cywilnej - zauważył Przemysław Czarnek. - Ustawa o służbie cywilnej nie pozwala na rewolucje kadrowe.
Dodał jednak, że za zmianą wojewody idą pewne zmiany kadrowe, które pojawiają się zawsze.
Nowy wojewoda propozycję objęcia urzędu otrzymał, jak poinformował dziennikarzy, od ministra Mariusza Błaszczaka. Do tej pory nie sprawował funkcji publicznych, ponieważ oprócz pracy na uczelni cały czas czynnie wykonywał zawód prawnika. - Jestem konstytucjonalistą, prawnikiem, który regularnie kilka dni w tygodniu obsługiwał samorządy, ale oprócz tego od 2007 r. współpracowałem z posłem Sławomirem Zawiślakiem z Zamościa.
Przemysław Czarnek urodził się 11 czerwca 1977 r. w Kole. Od Od 15 roku życia mieszka w Lublinie. W 1996 r. ukończył II LO im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie. W latach 1996-2001 studiował na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL. Studia zakończył egzaminem magisterskim na podstawie pracy nt. "Konstytucyjnych podstaw powszechnego uwłaszczenia w Polsce" napisanej pod kierunkiem prof. Dariusza Dudka.
W 2006 uzyskał stopień doktora nauk prawnych na podstawie rozprawy "Zasady państwa prawnego i sprawiedliwości społecznej w praktyce ustrojowej III RP", napisanej również pod kierunkiem prof. Dariusza Dudka, natomiast w czerwcu bieżącego roku otrzymał stopień naukowy doktora habilitowanego.