Nowy numer 49/2020 Archiwum

Katechizm podręczny

Po co Pan Bóg stworzył świat? Czy człowiek jest naprawdę wolny? Na te i i wiele innych pytań znajdziemy odpowiedź w nowej książce wydanej przez wydawnictwo Gaudium, zatytułowanej "Symbolum. Pogłębiona refleksja nad Katechizmem Kościoła Katolickiego".

Jest wiele terminów używanych przez kaznodziejów, katechetów, które dla dużej liczby ochrzczonych są niezrozumiałe. Poznanie ich sprawia, że przestają być martwe, a ich głęboka treść zaczyna żyć w świadomości człowieka.

W książce „Symbolum. Pogłębiona refleksja nad Katechizmem Kościoła Katolickiego”, autorstwa Marii Rosy Poggio, która nakładem wydawnictwa Gaudium właśnie pojawiła się na rynku, znajdziemy wyjaśnione przystępnym językiem nie tylko główne prawdy, ale znajdziemy także odpowiedzi na wiele pytań rodzących się w głowie wierzącego człowieka.

– Ta książka jest skierowana przede wszystkim do dorosłego czytelnika, ale uważam, że z powodzeniem mogą po nią sięgnąć także gimnazjaliści – informuje ks. Rafał Olchawski, kierownik redakcji w wydawnictwie Gaudium. 

W książce zawarte informacje zostały przekazane w bardzo ciekawy sposób. Mamy tu do czynienia z kompozycją dialogu. Na marginaliach znajdują się pytania do konkretnej katechezy, jak choćby takie: „Co to znaczy, że Bóg jest miłością?”; „Skoro Bóg jest dobry, skąd pochodzi zło?” oraz „Czy miłość Boga może odstąpić od człowieka?”, natomiast w głównej kolumnie jest tekst, w którym znajdziemy odpowiedzi na te pytania. Tym, co ułatwia zrozumienie i przybliżenie prawd wiary, jest wyjątkowe zestawienie tekstu z reprodukcjami różnych fresków, obrazów i ikon. 

Książka, jak informuje katechetka z z IX LO w Lublinie Małgorzata Grzenia, może być także pewną formą podręcznika dla młodzieży, ale jest też niezwykle atrakcyjna dla tych, którzy katechizują.

Ksiądz Rafał Olchawski przekonuje, że dziś dla wierzących ochrzczonych ludzi bardzo ważna jest znajomość prawd wiary zawartych w Katechizmie Kościoła Katolickiego.
– Obserwując Kościół, widzę, że potrzebna jest katecheza w sensie przekazywania konkretnej wiedzy – mówi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama