Nowy numer 48/2020 Archiwum

Polakom na Wschodzie

Dla wielu z nich to najwspanialszy prezent na świecie. Nie dlatego, że jest szczególnie drogi, ale dlatego, że świadczy o tym, iż Polacy pamiętają o swoich rodakach, którzy żyją na Ukrainie i Białorusi.

To już 16. raz odbywa się akcja "Polacy - Rodakom". Jej inicjatorem jest senator Stanisław Gogacz. Od lat związany z senacką komisją zajmującą się sprawami Polonii. - Znałem sytuację Polaków mieszkających na Wschodzie, wiedziałem, że potrzebują oni naszego wsparcia. Tak narodziła się akcja - mówi.

I choć narodziła się w Lublinie, dziś odbywa się w wielu innych miastach regionu. - Każde wsparcie Polaków mieszkających na Wschodzie się liczy. To ludzie, których historia zostawiła poza granicami naszego kraju, ale nie pozbawiła narodowości i dumy z bycia z Polakiem. Często jednak osoby te mają trudną sytuację, niektórzy żyją zwyczajnie w biedzie i przygotowanie świąt Bożego Narodzenia jest dla nich prawdziwym wyzwaniem - mówią organizatorzy akcji.

Paczki wysyłane m.in. z Lublina, Świdnika, Łukowa, Puław i wielu innych miejscowości są namiastką polskości. Chodzi nie tylko o ich zawartość, ale i o budowanie więzi między Polakami w kraju i tymi za granicą. - To nie emigranci, którzy opuścili dobrowolnie swój kraj w poszukiwaniu lepszych warunków życia, ale ludzie, którzy od pokoleń żyją na ojcowiźnie, często zmagając się z naprawdę dramatyczną sytuacją - podkreśla senator Gogacz.

W paczkach, które dziś wyruszyły z Lublina, znajduje się żywność o długim terminie ważności, książki z polską literaturą piękną i książki dla dzieci, pluszowe zabawki a także różne przydatne drobiazgi, które każdy, kto przygotowywał paczkę, mógł dołożyć od siebie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama