Nowy numer 49/2020 Archiwum

Centrum polsko-chińskie

Goście z Chin z Yangtze Normal University (YZNU) w Chongqing (pięciomilionowej aglomeracji miejskiej w środkowo-południowych Chinach) przyjechali do Lublina, by wziąć udział w otwarciu Centrum polsko-chińskiego na KUL.

Kontakty KUL z Yangtze Normal University rozpoczęły się w 2007 r. wraz z przyjazdem na uniwersytet Dongmei Huang lektorki języka chińskiego, wprowadzonego wówczas do oferty Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych.

Studia na kierunku filologia-sinologia, prowadzone są od 2012 roku i cieszą się wielką popularnością. Studenci poznają m.in. standardowy język mandaryński, historię oraz kulturę Chin starożytnych i współczesnych. Jest to najbardziej oblegany kierunek studiów w ofercie edukacyjnej KUL. Od II semestru roku akademickiego 2013/14, studenci KUL i YZNU uczestniczą w wymianie studenckiej. To wynik umowy, podpisanej wiosną 2013 roku, pomiędzy uczelniami.

Od stycznia 2015 r. przy KUL działa Centrum Egzaminacyjne Hanyu Shuiping Kaoshi (HSK), przeprowadzające państwowe egzaminy znajomości języka chińskiego dla obcokrajowców. Certyfikaty wydawane na podstawie tego egzaminu są uwzględniane przez uniwersytety i firmy na całym świecie. Pierwsze certyfikowane egzaminy języka chińskiego na KUL odbyły się w marcu.

Widząc zainteresowanie językiem chińskim wśród studentów i obserwując kontakty handlowo-biznesowe Polski i Chin wydało się bardzo potrzebnym stworzenie Centrum Polsko-Chińskie KUL. To nowa jednostka organizacyjna KUL o charakterze naukowo-badawczym. W planach ma kontynuację współpracy z YZNU w Chongqing oraz nawiązywanie nowych kontaktów z uczelniami, głównie chińskimi, m.in. w Xiamen, Yantai, Jinan, Pekinie, a także w Szanghaju, Hongkongu oraz Taipei (Tajwan).

Centrum chce również współpracować z innymi uniwersytetami, polskimi i zagranicznymi, kształcącymi w zakresie studiów sinologicznych, placówkami dyplomatycznymi oraz firmami polsko-chińskimi. W perspektywie planowana jest wymiana kadry naukowej, studentów i doktorantów KUL z uczelniami chińskimi, organizacja praktyk i staży dla studentów KUL. Wspólne projekty studiów podyplomowych z zakresu międzynarodowych stosunków gospodarczych polsko-chińskich. Prowadzenie komercyjnych kursów jęz. chińskiego: dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w tym także kursów specjalistycznych, np. biznesowych. Organizacja szkoleń w zakresie negocjacji biznesowych z Chinami, czy chińskich obyczajów. Letnich Warsztatów z Językiem Chińskim w Domu Pracy Twórczej KUL w Kazimierzu n/Wisłą, a nawet wyjazdów edukacyjnych do Chin.

Kolejnym obszarem planowanych działań jest popularyzacja języka i kultury chińskiej: ogólnopolski konkurs wiedzy o Chinach, projekty edukacyjne w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki i Uniwersytetu Otwartego KUL. Prezentacje dla szkół przygotowane i realizowane przez studentów i pracowników sinologii przy współpracy z Lubelskim Kuratorium Oświaty. Promocja kultury chińskiej na Lubelszczyźnie przy współpracy z Urzędem Miasta Lublina, Urzędem Wojewódzkim i Urzędem Marszałkowskim.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama