Nowy numer 48/2020 Archiwum

Mam za co dziękować

- Pan Bóg spełnił wszystkie moje marzenia, choć o to nie prosiłem. Patrząc wstecz na moje życie, mam za co dziękować - mówi "Gościowi Niedzielnemu" bp Ryszard Karpiński.

Jest tyle spraw i wydarzeń, za które jestem wdzięczny Panu Bogu, że trudno je wszystkie wymienić. Może więc zacznę od początku, czyli od moich rodziców, ich wychowania, świadectwa wiary, trudu, jaki ponosili, by mnie wykształcić. Jestem wdzięczny za szkołę, jaką udało mi się skończyć, choć początkowo nic nie wskazywało na to, że będę miał taką możliwość. Jestem wdzięczy za powołanie, za to, że mogłem moje życie spędzić w kapłaństwie, służąc najlepiej jak umiałem Bogu i ludziom. I za ludzi jestem wdzięczny - tych, którzy stanęli na mojej drodze w różnych okresach życia - mówi bp Ryszard.

Urodził się 28 grudnia 1935 w Rudzienku. W latach 1948-1949 uczył się w wieczorowej szkole przysposobienia rolniczego, równocześnie pracując w rodzinnym gospodarstwie. W latach 1949-1953 kształcił się w liceum biskupim, które wówczas było Niższym Seminarium Duchownym. Tam rozeznał ostatecznie swoje powołanie do kapłaństwa i wstąpił do wyższego seminarium, które ukończył w 1959 roku. Święcenia kapłańskie otrzymał 19 kwietnia 1959 roku z rąk bp Kałwy.

Jako neoprezbiter został skierowany do pracy w parafii św. Teresy w Lublinie, gdzie uczył katechezy. Po roku biskup skierował go na studia najpierw na KUL, potem do Rzymu.

W okresie rzymskich studiów na czas wakacji wyjeżdżał do Francji, Irlandii, Austrii, Niemiec i Stanów Zjednoczonych, gdzie pomagał w duszpasterstwie i doskonalił znajomość języków obcych.

Od 1970 do 1971 r. był drugim prefektem Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie i sekretarzem Instytutu Kultury Religijnej przy Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W tym okresie prowadził lektoraty z języka włoskiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i wykłady z Pisma Świętego w Instytucie Kultury Religijnej.

Jego rzymskie studia i znajomość języków obcych sprawiła, że został pracownikiem Papieskiej Komisji ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących.

24 sierpnia 1985 został mianowany pomocniczym biskupem lubelskim.

80. rocznica urodzin i 30. sakry biskupiej to okazja do dziękczynienia za lata jego posługi.

27 grudnia o 11.30 w katedrze lubelskiej odbędzie się uroczysta Msza św. dziękczynna za lata życia i kapłaństwa bp. Karpińskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama