Nowy numer 48/2020 Archiwum

Godność królewska w każdym z nas

W tym roku w największych ulicznych jasełkach możemy wziąć udział w wielu miejscowościach naszej archidiecezji. Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Lublina, Chełma, Puław, Krasnegostawu, Łęcznej, Kazimierza Dolnego, Wąwolnicy, Poniatowej, Świdnika i Opola Lubelskiego.

W Lublinie Orszak Trzech Króli przejdzie już po raz piąty. Dla wszystkich uczestników przygotowano 10 tys. koron w trzech różnych kolorach.

Orszak tradycyjnie rozpocznie się na pl. Zamkowym. Już od godz. 11 przed bramą zamkową zespół "Razem za Jezusem" prowadził będzie śpiew. Odczytana zostanie także Ewangelia.

O godz. 11.50 powitany zostanie arcybiskup Stanisław Budzik, a pięć minut później pojawi się "czwarty" król oraz rozpalona zostanie złota kadzielnica. Orszak otworzy gwiazda autorstwa Kamili Piskorz absolwentki Zespołu Szkół Plastycznych w Lublinie, a jednym z trzech króli będzie podobnie jak w latach minionych bezdomny mężczyzna. - Chcemy podkreślić, że godność królewska człowieka nie jest zależna od tego, czy ma on pieniądze na życie, czy ma dom - wyjaśnia ks. Ryszard Podpora, główny organizator orszaku.  

Punktualnie o godz. 12 orszak wyruszy z pl. Zamkowego i przejdzie Al. Tysiąclecia, ul. Lubartowską, Świętoduską, Krakowskie Przedmieście oraz Królewską do archikatedry. Tam o godz. 13 zostanie odprawiona uroczysta Msza św., której przewodniczył będzie abp Stanisław Budzik. Po niej wszyscy zaproszeni są do wspólnego kolędowania. 

W Chełmie Duszpasterstwo Młodzieży oraz Parafia Narodzenia NMP w Chełmie we współpracy z władzami miasta zapraszają wszystkich mieszkańców miasta i okolic na godz. 11, do wzięcia udziału w Orszaku Trzech Króli. Orszak rozpocznie Msza św. w Bazylice Mariackiej gdzie zostaną powitani Trzej Królowie. Po Mszy św. orszak przejdzie ulicami od Bazyliki do szopki na pl. Łuczkowskiego. Tam organizatorzy zapraszają na wspólne kolędowanie. 

Puławy już po raz czwarty zapraszają na Orszak Trzech Króli, który w tym roku odbywa się pod hasłem: „Nade wszystko, Miłosierdzie – Miłość. Pokój. Przebaczenie.” Rozpocznie się on o godz. 13 na pl. F. Chopina.Puławski orszak poprowadzi "Gwiazda", która wygrała I Ogólnopolski Konkurs na Gwiazdę Betlejemską. 

Organizatorem orszaku w Puławach jest Stowarzyszenie „Rodzina” oraz parafie dekanatu puławskiego.

Także już po raz czwarty orszak przejdzie ulicami Świdnika. Z trzech parafii świdnickich wyruszą trzej Mędrcy,którzy o godzinie 14.00 spotkają się na placu Konstytucji 3 maja, skąd z całym orszakiem wyruszą szukać Dzieciątka Jezus. Świtę królewską będą stanowiły dzieci ze świdnickich szkół oraz przedszkoli. Nad ich bezpieczeństwem będą czuwać rodzice, którzy zgłoszą się do tzw. "Straży Ojcowskiej" oraz strzelcy.

Zmierzając do stajenki zebrani miną mansjony – ,,Anioł Pański”, ,,Herod”, ,,Republika przyjemności”, ,,Brama do Nieba”. Po zakończeniu orszaku, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Nade wszystko miłosierdzie”, ok. godz. 15.00, zostanie odprawiona specjalna Msza święta w kościele pw. NMP Matki Kościoła.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama