Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Papierek to zbyt mało

Studiują psychologię zarządzania, zaangażowali się więc w organizację szkoleń dla studentów wszystkich lubelskich uczelni. Kosztowało to wiele sił, ale wszyscy skorzystali.

- To trochę dziwne doświadczenie. Na co dzień, nawet jak się uczestniczy w zajęciach razem z grupą - to i tak człowiek skupia się na sobie. Tu, na szkoleniach, niby chodzi o własny rozwój, a jest się w grupie i współpracuje się z innymi. To dobre ćwiczenia i okazja by przypomnieć sobie zasady współpracy. Od lat mamy do czynienia z bezsensownym przekonaniem, że samemu można osiągnąć niewiarygodny sukces. I ludzie zbierają szkolenia i kursy, wydaja ogromne pieniądze, czytają poradniki rozwoju osobistego - ale bez umiejętności współpracy żadnego sukcesu się nie osiągnie. Dobrze, że chociaż niektórzy mają odwagę głośno to powiedzieć - mówi Tomek, uczestnik szkoleń.

Najpierw proste ćwiczenia, poznanie innych uczestników szkolenia i zapamiętywanie imion. Potem praca w parach. Szukanie cech wspólnych, a także różnic.

Później osoba prowadząca szkolenie proponuje uzupełnić tzw. kartę czasu i wpisać ile godzin tygodniowo uczestnicy przeznaczają na czynności w ramach tzw. czasu rozdysponowanego, czasu utrzymywania i czasu uznaniowego.

Potem trochę teorii, by studenci mogli jak najlepiej wykorzystać zasób ponad 1000 minut tygodniowo.

- Współczesny człowiek ma dzisiaj problemy z zarządzaniem czasem, gdyż jest wiele zewnętrznych bodźców i oddziaływań, które rozpraszają. Ale z drugiej strony współcześni ludzie są bardzo ambitni, dlatego trzeba umieć planować swój czas, by skutecznie realizować swoje cele. W codziennej pracy, czy podczas studiowania trzeba jednak umieć odpoczywać i korzystać z czasu wolnego i przyjemności - mówi  dr Izabela Mamcarz, trenerka. Równolegle odbywały się inne szkolenia.

Członkowie KNPZ pochodzą z różnych stron Polski, bo nie wszędzie można studiować psychologię zarządzania. Nadal jest to w Polsce kierunek niszowy.

- W ramach studiów z zakresu psychologii zarządzania uczymy się ogólnie o przedsiębiorczości na rynku pracy, ale jesteśmy też psychologami. Mamy bardzo wiele możliwości po skończeniu studiów - mówi Anastazja Zawiślak, prezes Koła Naukowego Psychologii Zarządzania KUL.

Zdaniem Moniki Maciejewskiej, psychologia zarządzania pozwala również na skuteczne badanie i ocenę relacji między pracodawcami a pracownikami.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy