Nowy numer 49/2020 Archiwum

Zależni od Bożej łaski

Każdego roku o tej samej porze, choć tak wiele ich dzieli, spotykają się na nabożeństwach, konferencjach i wydarzeniach kulturalnych, by wspólnie dążyć ku jedności.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan to coroczna okazja, by przez siedem dni podejmować refleksje dotyczące wzajemnych relacji chrześcijan na całym świecie. 

W czasie tegorocznych modlitw rozważany będzie fragment zaczerpnięty z 1 Listu św. Piotra: „Wezwani, by ogłaszać wielkie dzieła Pana”.

- Chodzi o to, by najpierw rozpoznać dzieła dokonane przez Pana Boga w historii Zbawienia, a potem, by być dobrym i wiarygodnym świadkiem tych dzieł dla dzisiejszego świata - wyjaśnia ks. Sławomir Pawłowski dyrektor Instytutu Ekumenicznego KUL. 

Każdego dnia o 12.30 będzie się odbywała Msza św. w kościele akademickim KUL, a o godz.18 w poszczególnych kościołach i domach modlitwy w Lublinie odbywały się będą nabożeństwa ekumeniczne. - Jeżeli Pan Jezus się modlił, żeby wszyscy byli jedno, to tym bardziej my powinniśmy się o to modlić - zauważa ks. Pawłowski. - Widzimy jak dużo zależy od Bożej łaski, i że jedność jest nie tylko dziełem ludzkim ale przede wszystkim darem Boga - podkreśla. - Poprzez modlitwę ta jedność już wzrasta i jednocześnie modlitwa daje nam okazje zamanifestowania jedności, która już jest - dodaje. 

Jak co roku oprócz spotkań modlitewnych przygotowane zostały wydarzenia kulturalne a wśród nich dwa koncerty. - Zapraszamy na koncert organowy u luteran i ekumeniczny koncert kolęd w Centrum Kongresowym UP - informuje ks. Pawłowski. 

Przewidziano także sesję naukową i wystawę na temat reżimów totalitarnych wobec duchownych kościołów chrześcijańskich okupowanej Polski w latach 1939 - 1945 w Atrium Collegium Norwidianum KUL.

Modlitewne spotkania i powiązane z nimi wydarzenia organizują w Lublinie wspólnie Archidiecezjalna Rada Ekumeniczna przy Metropolicie Lubelskim, Polska Rada Ekumeniczna z oddziałem w Lublinie,Instytut Ekumeniczny KUL, Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" i Miasto Lublin. 

W tym roku materiały do ekumenicznej modlitwy przygotowali łotewscy chrześcijanie. Polską wersję broszury wydały wspólnie Rada ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski i Polska Rada Ekumeniczna.

Szczegółowy program Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

18 stycznia – poniedziałek

12.30 – Msza św. (Kościół akademicki KUL)
18.00 – Msza św. (KOŚCIÓŁ RZYMSKOKATOLICKI, parafia pw. Świętej Rodziny, Al. Jana Pawła 11)

19 stycznia – wtorek

12.30 – Msza św. (Kościół akademicki KUL)
18.00 – Nabożeństwo ekumeniczne (KOŚCIÓŁ EWANGELICKO-AUGSBURSKI, ul. Ewangelicka 1)

20 stycznia – środa

12.30 – Msza św. (Kościół akademicki KUL)
18.00 – Nabożeństwo ekumeniczne (KOŚCIÓŁ ZIELONOŚWIĄTKOWY, ul. Tatarska 5)

21 stycznia – czwartek

10.00 – Sesja: Reżimy totalitarne wobec duchownych Kościołów chrześcijańskich okupowanej Polski 1939-1945 (KUL, sala CN-208); sesji towarzyszy wystawa o tym samym tytule przygotowana przez ROPWiM (18-29 stycznia, Atrium Collegium Norwidianum KUL)
12.30 – Msza św. (Kościół akademicki KUL)
18.00 – Nabożeństwo ekumeniczne (KOŚCIÓŁ POLSKOKATOLICKI, ul. Kunickiego 9)

22 stycznia – piątek

12.30 – Msza św. (Kościół akademicki KUL)
18.00 – Nabożeństwo ekumeniczne (KOŚCIÓŁ STAROKATOLICKI MARIAWITÓW, ul. Paganiniego 1)

23 stycznia – sobota

11.00 – Nabożeństwo ekumeniczne (KOŚCIÓŁ ADWENTYSTÓW DNIA SIÓDMEGO, ul. Niecała 4) 

18.00 – Recital organowy Natalii Zanni-Lewandowskiej (KOŚCIÓŁ EWANGELICKO-AUGSBURSKI, ul. Ewangelicka 1)

24 stycznia – niedziela

12.30 – Msza św. (Kościół akademicki KUL)
15.00 – Ekumeniczny koncert kolęd i pieśni bożonarodzeniowych różnych tradycji chrześcijańskich
(Centrum Kongresowe Uniwersytetu Przyrodniczego, ul. Akademicka 15)
18.00 – Nieszpory (KOŚCIÓŁ PRAWOSŁAWNY, ul. Ruska 15)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama