Każdego roku o tej samej porze, choć tak wiele ich dzieli, spotykają się na nabożeństwach, konferencjach i wydarzeniach kulturalnych, by wspólnie dążyć ku jedności.
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan to coroczna okazja, by przez siedem dni podejmować refleksje dotyczące wzajemnych relacji chrześcijan na całym świecie.
W czasie tegorocznych modlitw rozważany będzie fragment zaczerpnięty z 1 Listu św. Piotra: „Wezwani, by ogłaszać wielkie dzieła Pana”.
- Chodzi o to, by najpierw rozpoznać dzieła dokonane przez Pana Boga w historii Zbawienia, a potem, by być dobrym i wiarygodnym świadkiem tych dzieł dla dzisiejszego świata - wyjaśnia ks. Sławomir Pawłowski dyrektor Instytutu Ekumenicznego KUL.
Każdego dnia o 12.30 będzie się odbywała Msza św. w kościele akademickim KUL, a o godz.18 w poszczególnych kościołach i domach modlitwy w Lublinie odbywały się będą nabożeństwa ekumeniczne. - Jeżeli Pan Jezus się modlił, żeby wszyscy byli jedno, to tym bardziej my powinniśmy się o to modlić - zauważa ks. Pawłowski. - Widzimy jak dużo zależy od Bożej łaski, i że jedność jest nie tylko dziełem ludzkim ale przede wszystkim darem Boga - podkreśla. - Poprzez modlitwę ta jedność już wzrasta i jednocześnie modlitwa daje nam okazje zamanifestowania jedności, która już jest - dodaje.
Jak co roku oprócz spotkań modlitewnych przygotowane zostały wydarzenia kulturalne a wśród nich dwa koncerty. - Zapraszamy na koncert organowy u luteran i ekumeniczny koncert kolęd w Centrum Kongresowym UP - informuje ks. Pawłowski.
Przewidziano także sesję naukową i wystawę na temat reżimów totalitarnych wobec duchownych kościołów chrześcijańskich okupowanej Polski w latach 1939 - 1945 w Atrium Collegium Norwidianum KUL.
Modlitewne spotkania i powiązane z nimi wydarzenia organizują w Lublinie wspólnie Archidiecezjalna Rada Ekumeniczna przy Metropolicie Lubelskim, Polska Rada Ekumeniczna z oddziałem w Lublinie,Instytut Ekumeniczny KUL, Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" i Miasto Lublin.
W tym roku materiały do ekumenicznej modlitwy przygotowali łotewscy chrześcijanie. Polską wersję broszury wydały wspólnie Rada ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski i Polska Rada Ekumeniczna.
Szczegółowy program Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan
18 stycznia – poniedziałek
12.30 – Msza św. (Kościół akademicki KUL)
18.00 – Msza św. (KOŚCIÓŁ RZYMSKOKATOLICKI, parafia pw. Świętej Rodziny, Al. Jana Pawła 11)
19 stycznia – wtorek
12.30 – Msza św. (Kościół akademicki KUL)
18.00 – Nabożeństwo ekumeniczne (KOŚCIÓŁ EWANGELICKO-AUGSBURSKI, ul. Ewangelicka 1)
20 stycznia – środa
12.30 – Msza św. (Kościół akademicki KUL)
18.00 – Nabożeństwo ekumeniczne (KOŚCIÓŁ ZIELONOŚWIĄTKOWY, ul. Tatarska 5)
21 stycznia – czwartek
10.00 – Sesja: Reżimy totalitarne wobec duchownych Kościołów chrześcijańskich okupowanej Polski 1939-1945 (KUL, sala CN-208); sesji towarzyszy wystawa o tym samym tytule przygotowana przez ROPWiM (18-29 stycznia, Atrium Collegium Norwidianum KUL)
12.30 – Msza św. (Kościół akademicki KUL)
18.00 – Nabożeństwo ekumeniczne (KOŚCIÓŁ POLSKOKATOLICKI, ul. Kunickiego 9)
22 stycznia – piątek
12.30 – Msza św. (Kościół akademicki KUL)
18.00 – Nabożeństwo ekumeniczne (KOŚCIÓŁ STAROKATOLICKI MARIAWITÓW, ul. Paganiniego 1)
23 stycznia – sobota
11.00 – Nabożeństwo ekumeniczne (KOŚCIÓŁ ADWENTYSTÓW DNIA SIÓDMEGO, ul. Niecała 4)
18.00 – Recital organowy Natalii Zanni-Lewandowskiej (KOŚCIÓŁ EWANGELICKO-AUGSBURSKI, ul. Ewangelicka 1)
24 stycznia – niedziela
12.30 – Msza św. (Kościół akademicki KUL)
15.00 – Ekumeniczny koncert kolęd i pieśni bożonarodzeniowych różnych tradycji chrześcijańskich
(Centrum Kongresowe Uniwersytetu Przyrodniczego, ul. Akademicka 15)
18.00 – Nieszpory (KOŚCIÓŁ PRAWOSŁAWNY, ul. Ruska 15)