Nowy numer 28/2018 Archiwum

Abp Abel: Rozdarliśmy na strzępy szatę Chrystusa

- Chrześcijanie rozdarli na strzępy Chrystusową szatę Kościoła i dziś stają zakłopotani pytając co robić i jak to naprawić - powiedział w Lublinie abp Abel z Kościoła prawosławnego.

Obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan rozpoczęła Msza św. w parafii św. Rodziny w Lublinie, której przewodniczył abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. Homilię wygłosił prawosławny abp Abel.

Metropolita lubelski podkreślił, że wszystkich chrześcijan łączy chrzest, który sprawia, że wszyscy jesteśmy dziećmi bożymi.

- Chrzest jest znakiem jedności wyznawców Chrystusa. Gdzie chrzest jest udzielany w imię Trójcy Świętej, tam sam Chrystus udziela tego sakramentu - powiedział abp Budzik.

Abp Budzik powiedział również, iż ekumenizm jest uprawiany w przestrzeni lubelskiej na co dzień. Często bez uroczystej oprawy, na poziomie wzajemnych spotkań, rozmów i modlitw.

Natomiast abp Abel, reprezentujący Kościół prawosławny, podczas homilii w kościele św. Rodziny zwrócił uwagę na fakt bolesnych podziałów między uczniami Chrystusa.

- Zapomnieliśmy, że podstawowym wyróżnikiem uczniów Chrystusa jest wzajemna miłość. Zatem podział pierwotnego Kościoła spowodował grzech przeciwko miłości. Zlaicyzowany świat potrzebuje naszej jedności, także tej zewnętrznej. Potrzebuje naszej miłości i szacunku - mówił z przejęciem.

- Jak mało jest nas zaangażowanych w szlachetną ideę pojednania, jak mało jest wśród nas ekumenistów. Chrześcijanin uznawany jest za człowieka dziwnego, kiedy nawołuje do jedności. Grzech pychy, któremu tak chętnie ulegamy, przyniósł rozbicie chrześcijaństwa. Dlatego to właśnie grzech pychy był wystąpieniem przeciw miłości Chrystusa - powiedział z przekonaniem prawosławny arcybiskup.

„Wezwani, by ogłaszać wielkie dzieła Pana” - to hasło tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Jest to czas, gdy chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach i konferencjach.

Polska Rada Ekumeniczna prosi o przekazywanie ofiar zebranych na nabożeństwach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan na rzecz uchodźców przebywających w obozach w krajach Bliskiego Wschodu.

Dzisiaj o godz. 18.00 nabożeństwo ekumeniczne w kościele ewangelicko-augsburskim przy ul. Ewangelickiej 1 w Lublinie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma