Nowy numer 20/2024 Archiwum

Ustawa prorodzinna, nie socjalna

- To nie jest ustawa o charkterze socjalnym. A rodzina z jednym dzieckiem nie jest optymalnym modelem dla Polski jeśli chodzi o demografię - przekonywał w Lublinie sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Krzysztof Michałkiewicz.

Dziś w Lublinie odbyły się konsultacje w sprawie ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci, która, jak zapewnia wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz, wejdzie w życie 1 kwietnia 2016 r.

Przedstawiciele samorządów i organizacji pozarządowych, które reprezentują duże rodziny spotkali się dziś w urzędzie wojewódzkim, by przedstawić swoje uwagi i wnioski dotyczące ustawy. - Te opinie pomogą nam uniknąć błędów i przygotować ustawę spełniającą oczekiwania tych, którzy będą z niej korzystać - informuje minister Michałkiewicz. 

Dzięki programowi "Rodzina 500 plus" wszystkie polskie rodziny wychowujące przynajmniej dwoje dzieci, będą mogły skorzystać z realnego finansowego wsparcia.

Na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie będzie można otrzymywać co miesiąc 500 zł. - Te pieniądze nie będą wliczały się do dochodów wiec nie obniżą innych świadczeń - informuje minister Krzysztof Michałkiewicz. - Kwota ta nie będzie też opodatkowana. To będzie konkretne 500 zł, które będzie można przeznaczyć na wydatki związane z utrzymaniem, wychowaniem, edukacją dzieci. Nie będzie obwarowane żadnymi warunkami. Rodzina będzie sama decydowała, jak chce wydać te pieniądze, jakie potrzeby chce zaspokoić - podkreśla. 

Pieniądze będą przysługiwały też na pierwsze dziecko w rodzinach, w których dochód na osobę nie przekracza 800 zł, a w przypadku, gdy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne - 1200 zł.

- Jesteśmy najuboższym województwem w Polsce,  tym samym najuboższym regionem Unii Europejskiej, stąd też 500 zł na dziecko w naszym regionie to nie tylko polityka prorodzinna, to też sposób na zwalczanie ubóstwa - podkreśla wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. - To pierwszy program realnej pomocy dla rodzin - dodaje. 

Świadczenia będą wypłacały gminy do 18 roku życia dziecka. Tam też będzie można składać wnioski o przyznanie świadczenia. 

Wnioski będzie można składać od momentu startu programu. Jeśli wniosek zostanie złożony w ciągu pierwszych 3 miesięcy, rodzice dostaną wyrównanie wstecz, pozwoli to uniknąć kolejek i zapewni płynność wypłat. W kolejnych miesiącach świadczenie będzie wypłacane od miesiąca, w którym rodzice złożą wniosek. Do programu będzie można dołączyć w dowolnym momencie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy