Nowy numer 47/2020 Archiwum

Czy warto być grzecznym?

Najpierw był "Zły pan", teraz na deskach lubelskiego Teatru Andersena możemy oglądać "Grzeczną". To spektakle inne niż pokazywane były dotychczas.

Lusia jest śliczną, pilną i zdolną dziewczynką. Pisze starannie, dokładnie szczotkuje zęby, nie przeszkadza starszym, czyta książki, przytakuje, kiedy trzeba, uśmiecha się od ucha do ucha i zgłasza na lekcjach, podnosząc rączkę z równiutko obciętymi paznokietkami.

Jest dzieckiem "idealnym", bo nie pokazuje swoich emocji. Jest cicha i niezauważalna, tak niezauważalna, że w końcu znika. 

Spektakl wyreżyserowany przez Agnieszkę Konarską na podstawie książki norweskiej pisarki Gro Dahle nie jest łatwy, lekki i przyjemny. Pozostawia zarówno małego jak i przede wszystkim dorosłego widza z wieloma pytaniami. 

- Historia Lusi uczy zarówno młodsze jak i starsze dzieci, by nie popadały w pułapkę bycia idealnym i bezkrytycznego podporządkowywania się oczekiwaniom innych - mówi Małgorzata Adamczyk z działu edukacji teatralnej Teatru Andersena. - Pokazuje też, jak odnaleźć swój głos, zanim staniemy się zupełnie niemi i przezroczyści.

"Grzeczna" jest kolejnym projektem aktorów Teatru Andersena z cyklu tzw. "trudnych tematów". Kilka miesięcy temu na scenie mieliśmy okazję oglądać "Złego pana" wyreżyserowanego także na podstawie książki Gro Dahle. 

Aktorzy podobnie jak w przypadku "Złego pana" tak i teraz postanowili nie zostawiać zarówno dzieci jak i wychowawców z przepracowaniem tematu przedstawienia na własną rękę. - Postanowiliśmy dołożyć do naszych spektakli warstwę warsztatową - mówi Małgorzata Adamczyk - Najpierw zrobiliśmy warsztaty do "Złego pana". Na jedną jak i drugą sztukę przychodzą zarówno dzieci jak i młodzież. Niezależnie od wieku ważne jest, by rozmawiać z nimi o tym, co się wydarzyło na scenie.

W przypadku "Złego pana" rzeczy nie są pokazane dosłownie, ale metafora jest tak silna, że dotyka każdego, niezależnie czy jest mały czy duży. - Przygotowaliśmy warsztaty, w trakcie których razem z dziećmi próbujemy odpowiedzieć na pytanie kim jest ten "zły pan", gdzie on może być blisko nas i jak sobie z nim poradzić - wyjaśnia M. Adamczyk. - Czyli co zrobić kiedy wobec nas stosowana jest agresja zarówno fizyczna jak i psychiczna - dodaje. 

Podobne warsztaty przygotowano do spektaklu "Grzeczna". - Wszyscy nauczyciele, którzy chcą, mogą przyjść do nas, wziąć udział w warsztacie, który pokaże im, jak pracować wokół tego spektaklu - przekonuje M. Adamczyk

Jak zapowiada dyrektor teatru Arkadiusz Klucznik jeszcze w tym roku odbędzie się premiera kolejnego przedstawienia z cyklu "trudnych tematów", który podobnie jak dwa dotychczasowe także zostanie wyreżyserowany na podstawie książki norweskiej pisarki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama