Jak ubierano się w dawnej Polsce, jak wyglądało życie w średniowiecznym Lublinie i kim był św. Walenty - to tylko niektóre z tematów warsztatów proponowanych przez Muzeum Lubelskie najmłodszym mieszkańcom naszego miasta w okresie ferii.
W 2015 r. Muzeum Lubelskie odwiedziło ponad 9 tys. dzieci. To rekordowy wynik. Pracownicy muzeum mają jednak nadzieję, że ten rok będzie jeszcze lepszy.
- Bardzo dużą wagę przywiązujemy do tych najmłodszych widzów, aby w przyszłości muzea były pełne odwiedzających - mówi dyrektor Muzeum Lubelskiego Katarzyna Mieczkowska - Czerniak. - Widzimy też, że jest bardzo duże zapotrzebowanie na taką formę aktywności. Do nas przychodzą już 3 latki, dla których posiadamy ofertę, jak i nastolatki, których jesteśmy w stanie czymś ciekawym zainteresować - podkreśla.
Już od 16 lutego rusza po raz kolejny feryjna oferta muzealna skierowana do tych wszystkich, którzy po trudach pracy w I semestrze roku szkolnego, potrzebują nieco odpoczynku i rozrywki.- Wszystkie zajęcia są bezpłatne a oferta jest różnorodna i dostosowana do wieku uczestników - przekonuje Jolanta Polańska kierownik działu edukacji muzealnej, która wraz ze swoim zespołem prowadzi w ciągu roku szkolnego lekcje muzealne.
W tym roku prowadzone będą zarówno zajęcia aktywizujące jak i pokazy multimedialne oraz warsztaty Zespołu Tańca Dawnego Belriguardo. - W ofercie mamy dwa tematy z zeszłego roku, które cieszyły się wielką popularnością - mówi Jolanta Polańska. - Jeden z nich to zamki średniowieczne. Będziemy według własnych projektów budować rezydencje królewskie i twierdze rycerskie. Oczywiście nie z kamienia tylko z papieru i kartonu. Drugi temat, który powtórzymy to warsztaty o tym jak ubierano się w dawnej Polsce. Będzie o stroju dworskim, rycerskim i symbolice stroju królewskiego. Mamy przygotowane stroje z epoki, stroje historyczne zarówno dla dam dworu jak i rycerzy. Każdy będzie mógł na chwilę stać się kimś innym.
Z nowych tematów muzealnicy przygotowali m.in. warsztaty dotyczące historii jedwabiu zatytułowane "Od satyny do kamizelki kuloodpornej". Poruszany będzie też temat miłosny z racji Walentynek. Na warsztacie "Serce nie sługa" uczestnicy dowiedzą się jak sporządzano eliksir miłosny, jak odróżnić wiano od posagu oraz kim był św. Walenty.
Miłośnicy dawnych obyczajów w czasie ferii na Zamku, usłyszą ile było warte słowo szlacheckie, a zainteresowani ekonomią w trakcie pokazu multimedialnego zobaczą jak zmieniała się siła nabywcza jednego grosza na przestrzeni dziejów.
Podczas warsztatu zatytułowanego "Święci z kalendarza" uczestnicy dowiedzą się jaki związek poszczególni święci mieli z kalendarzem obrzędowym, m.in. od dnia którego świętego można było bezpiecznie kąpać się w rzekach, i która święta wypuszczała skowronka z mieszka.
Zajęcia będą się odbywały o godz. 10 i 12 w muzeum na Zamku oraz w jego trzech oddziałach: W Bramie Krakowskiej w Muzeum Historii Miasta Lublina, w oddziale w Muzeum Literackim im. Józefa Czechowicza na Starym Mieście oraz w oddziale literackim Wincentego Pola w Dworku na Kalinowszczyźnie.
W oddziałach zajęcia będą się odbywały w środy i piątki natomiast na Zamku we wszystkie dni oprócz niedzieli i poniedziałku.
Warsztaty będą prowadzone przez pracowników merytorycznych z działu edukacji oraz działu archeologii i etnografii i z gabinetu rycin.
Zapisy telefoniczne pod nr. 81 537 96 15, prowadzone będą od 1 lutego zarówno dla grup zorganizowanych jak i osób indywidualnych.